Dobre wspomnienia. Historia spotkań Polska – San Marino

W niedzielny wieczór Polacy zmierzy się w Serravalle z San Marino. Biało-Czerwoni bardzo dobrze wspominają rywalizacje z tą reprezentacją. W ostatnim meczu tych ekip miała jednak miejsce nietypowa sytuacja. 

Pierwszy raz reprezentacja Polski zmierzyła się z San Marino w 1993 roku. Było to spotkanie rozgrywane w ramach eliminacji do mistrzostw świata 1994. Biało-Czerwoni wygrali w Łodzi 1:0, a decydującego gola strzelił Jan Furtok. Niecały miesiąc później Polacy pojechali do Serravalle, by rozegrać rewanżowy pojedynek. Tym razem nasi piłkarze zanotowali pewne zwycięstwo, triumfując 3:0. Do siatki trafiali Marek Leśniak (dwukrotnie) oraz Krzysztof Warzycha.

Efektowne zwycięstwa

Na kolejny mecz tych reprezentacji musieliśmy czekać ponad dziewięć lat. Polacy trafili z San Marino do jednej grupy eliminacyjnej mistrzostw Europy 2004. Najpierw Biało-Czerwoni wygrali w Serravalle 2:0 po golach Pawła Kaczorowskiego i Mariusza Kukiełki, a następnie zdeklasowali rywala na stadionie w Ostrowcu Świętokrzyskim, wygrywając 5:0. Bramki zdobywali wtedy: Mirosław Szymkowiak, Kamil Kosowski, Marcin Kuźba (dwukrotnie) i Bartosz Karwan.

Piąty pojedynek to eliminacje do mistrzostw świata 2010 i spotkanie w Serravalle. Biało-Czerwoni zwyciężyli 2:0 po bramkach Euzebiusza Smolarka i Roberta Lewandowskiego. W rewanżowym spotkaniu Polacy wygrali aż 10:0. Lista strzelców z tego meczu prezentuje się następująco: Rafał Boguski (dwukrotnie), Euzebiusz Smolarek (czterokrotnie), Robert Lewandowski, Ireneusz Jeleń, Mariusz Lewandowski, Marek Saganowski.

Niespodziewana bramka

Cztery lata później reprezentacja Polski ponownie trafiła na San Marino w eliminacjach do mistrzostw świata. Tym razem pierwszy mecz miał miejsce na Stadionie Narodowym w Warszawie, a Biało-Czerwoni wygrali 5:0 po golach Roberta Lewandowskiego (dwukrotnie), Łukasza Piszczka, Łukasza Teodorczyka oraz Jakuba Koseckiego.

W rewanżu miała miejsce bardzo nietypowa sytuacja. W 22. minucie spotkania do siatki trafił Alessandro Della Valle, strzelając tym samym pierwszego gola dla San Marino w rywalizacjach z Polską. Ostatecznie mecz w Serravalle zakończył się triumfem Biało-Czerwonych 5:1, a bramki dla gości zdobyli: Piotr Zieliński (dwukrotnie), Jakub Błaszczykowski, Waldemar Sobota i Adrian Mierzejewski.

Bilans spotkań z San Marino jest następujący: osiem potyczek, osiem zwycięstw Biało-Czerwonych i bilans bramkowy 33:1. Jak będzie po dzisiejszym starciu? Dowiemy się za kilka godzin.