Dwie dychy i niechlubny rekord. Wieczór cudów w Andorze

Estadi_Comunal_Vella

Zastanawialiście się kiedyś, ile wpadło bramek we wszystkich meczach eliminacyjnych do mistrzostw świata? Dzisiaj o godzinie 21:57 w malutkiej Andorze padł gol numer 20000! Przy okazji gospodarze meczu Andora-Łotwa „awansowali” na pierwsze miejsce w klasyfikacji meczów bez zwycięstwa.

Pierwszy gol w eliminacjach do mistrzostw świata wpadł 11 czerwca 1933 roku, gdy estoński golkiper Evald Tipner trafił do własnej bramki w Sztokholmie. Z oczywistych względów nie ma dowodów wizualnych tego wydarzenia, ale gola numer 10000, którego strzelił 15 listopada 2000 roku Ivan Kaviedes, dowody już się znajdą:

Po niemal szesnastu latach, dzisiaj, tj. 6 września, trwała batalia o kolejny jubileusz – bramkę numer 20000. Wiadomym było, że pecha mają Albańczycy i Macedończycy, którzy ze względu na wczesną porę rozgrywania meczu odpadają z rywalizacji.

W szranki stanęło zatem 18 ekip, które rozgrywały swoje spotkania o 20:45. Bramki zaczynały wpadać dość szybko i tym sposobem Romelu Lukaku był szczęśliwcem numer 19990. Blisko finału „konkursu” było przed przerwą, ale Grekom zabrakło jednej bramki przed upływem pierwszych 45 minut, a najbliższy szczęścia był Vasilis Torosidis. Wiadomym było również, że pierwszy strzelec po przerwie przechodzi do historii.

I tym sposobem nadchodzi 48. minuta meczu Andora-Łotwa i trafienie Valerijsa Sabali. Łotewski napastnik aktualnie jest wypożyczony do słowackiego klubu węgierskiej mniejszości – DAC Dunajska Streda – a w ubiegłym sezonie jeszcze biegał po pierwszoligowych boiskach w barwach Miedzi Legnica.

Ale żeby nie było tak smutno gospodarzom tego spotkania, to oni również zapisali się w annałach. 83 mecze bez wygranej z rzędu – wliczając w to mecze towarzyskie. Ostatnie zwycięstwo ekipy z księstwa miało miejsce w październiku 2004 roku!

Do dzisiaj rekord należał również do Luksemburczyków – 82 spotkania pomiędzy 1995 a 2006 rokiem. Wśród kandydatów do przebicia tego „osiągnięcia” jest San Marino, gdyż amatorzy ze środkowych Włoch mają aktualnie 71 meczów bez wygranej.

Odbierz darmowe 20 zł w nowym polskim bukmacherze forBET. Graj za darmo!