Dorośli na młodzieżowym Euro – oni już poznali smak gry w pierwszej reprezentacji

EuroEuro do lat 21 ma to do siebie, że w myśl przepisów mogą grać na nim rocznikowo starsi piłkarze, którzy jednak w chwili rozpoczynania eliminacji byli w wymaganym wieku. 22-, 23-letni piłkarze najczęściej znają już smak dorosłej piłki, a na młodzieżowe mistrzostwa Europy przyjechali pomagać młodszym kolegom albo po prostu mają potrzebę rozegrać ten turniej, skoro brali udział w drodze do niego. Oto uczestnicy trwającego Euro U-21 mający najwięcej meczów w dorosłych reprezentacjach.

Przed inauguracją Euro w Polsce trwała dyskusja czy Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński powinni i czy w ogóle będą mogli zagrać w kadrze Marcina Dorny. Ostatecznie okazało się, że Napoli nie wyraża na ich wyjazd zgody, co u wielu spowodowało smutniejsze nastroje. Realia są jednak takie, że ci piłkarze kolejny rok z rzędu nie mieliby odpowiednio długich wakacji i czasu na posezonową regenerację, a do tego nie mieli zbyt wiele wspólnego z młodzieżową kadrą, od kilku już lat będąc powoływanymi do pierwszej.

Podobnie było z Karolem Linettym, ale on się w kadrze znalazł. Pomocnik Sampdorii w pierwszym meczu ze Słowakami imponował boiskową dojrzałością i jako jeden z nielicznych nie może się wstydzić. Widać, że Linetty ma za sobą już kilka lat w seniorskiej piłce, najpierw w barwach Lecha, a ostatnio Sampdorii, w której rozegrał całkiem dobry sezon. Ostatnimi czasy częściej też występuje w koszulce pierwszej reprezentacji Polski, w której jest przygotowywany do dużo ważniejszej roli w przyszłości. Dotychczas rozegrał w niej piętnaście spotkań, co czyni go liderem klasyfikacji uczestników Euro U-21 i ich występów w kadrach A.

Jedno spotkanie mniej ma na koncie Bartosz Kapustka powoływany do reprezentacji jeszcze za czasów gry w Cracovii. On jednak jest po sezonie praktycznie bez gry w Leicester i kilku występach w zespole U-23. Trzynaście meczów w barwach dorosłej kadry Portugalii rozegrał Renato Sanches, a w jednym z nich – ćwierćfinałowym Euro 2016 – strzelił arcyważnego gola przeciwko Polsce.

Niewiele poniżej dziesięciu występów w dorosłych reprezentacjach mają Milan Skriniar ze Słowacji, David Babunski, który wczoraj musiał przełknąć gorycz wysokiej porażki z Hiszpanią, oraz Włoch Federico Bernardeschi. W gronie tych piłkarzy – ujętych w tabelce przedstawiającej piłkarzy mających od pięciu występów i więcej – najwięcej jest… Macedończyków, bo aż pięciu.

Wielu jest też piłkarzy, którzy mają mniej niż pięć meczów obok starszych kolegów. Dopiero jeden w kadrze Słowacji zaliczył Stanislav Lobotka, trzy w barwach „La Furia Roja” ma za sobą Marco Asensio, czyli tyle samo co Mariusz Stępiński. Oczywiście nie dotyczy to każdego przypadku (wyłamuje się np. Asensio), ale im wyżej w tabelce, tym piłkarz o większym talencie i papierach na zostanie światowej klasy graczem. Już dziś ogromną dojrzałość widać w poczynaniach Karola Linettego czy Renato Sanchesa, choć oczywiście więcej piłkarskich sztuczek zaoferuje nam Portugalczyk, a po Polaku możemy z kolei spodziewać się profesorskiej gry w środku pola.

Na Euro U-21 przyjechało już wiele uznanych gwiazd młodego pokolenia, które wykorzystując swoje doświadczenie, mają pomagać kolegom z kadry. O nich możemy być spokojni, ale za rogiem czają się kolejni, dla których ten turniej może być przepustką do wielkiej piłki.

 

forBET – Zarejestruj się z kodem EURO21, wpłać 100zł, a na Twoim koncie pojawi się 250zł!

Komentarze

komentarzy