FA uzasadniła karę nałożoną na Edinsona Cavaniego

Szerokim echem odbiła się kara Edinsona Cavaniego za post, jaki pojawił się na profilu Urugwajczyka. Piłkarz Manchesteru United podziękował swojemu przyjacielowi, używając określenia „gracias negrito”. Choć w kulturze Ameryki Południowej takie wyrażenie nie jest odbierane jako obraźliwe, to FA postanowiła zawiesić snajpera „Czerwonych Diabłów” na trzy mecze, a także ukarać grzywną w wysokości 100 tys. funtów. W czwartek poznaliśmy uzasadnienie federacji.

Określenie negro (i jego pochodne) w ostatnich tygodniach pojawia się w futbolu dość często. Ogromne oburzenie wzbudziła postawa rumuńskiego sędziego. Arbiter w trakcie spotkania PSG-Basaksehir użył takiego słowa, by opisać jednego z graczy. Z kolei wyrażenie „gracias negrito” pojawiło się na Instagramie Edinsona Cavaniego. Urugwajczyk tymi słowami podziękował swojemu przyjacielowi za pozytywne słowa, które pojawiły się po występie napastnika Manchesteru United.

FA uzasadnia karę

Nie wszystkim spodobał się post Cavaniego. Wpis piłkarza pod lupę wzięła angielska federacja, która ostatecznie ukarała zawodnika zawieszeniem na trzy mecze, a także grzywną w wysokości 100 tys. funtów. Ta decyzja wzbudziła ogromne kontrowersje. Liczne grono kibiców i ekspertów zwracało uwagę na kontekst wpisu Cavaniego.

W czwartek FA postanowiła wydać oświadczenie, w którym uzasadnia karę. Co ciekawe, angielska federacja przyznała, iż Edinson Cavani rzeczywiście mógł nie urazić osoby, do której kierował post. Według federacji, część kibiców angielskiego futbolu może jednak nie znać kontekstu kultury Ameryki Południowej.

Dodatkowo FA wyraziła swoje zaskoczenie tym, iż Edinson Cavani nie został wysłany na żadne „szkolenie medialne” po przeprowadzce do Manchesteru United. Cavani ma na swoim Instagramie blisko 8 milionów obserwujących. W opinii federacji, piłkarz „Czerwonych Diabłów” powinien wiedzieć, jakich słów czy wyrażeń nie może używać, by nie narazić się na problemy.

Komentarze

komentarzy