Fabiański w ważnym projekcie dla ofiar Holokaustu

Holokaust w czasie drugiej wojny światowej spowodował śmierć kilka milionów osób pochodzenia narodu żydowskiego. Od wielu lat nie tylko przodkowie zmarłych starają się nie zapominać o osobach, które w makabryczny sposób zostali pozbawieni życia. O tej strasznej historii pamiętają także piłkarze z Premier League. 

27 stycznia został oficjalnie uznany za Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Tego dnia przypada rocznica wyzwolenia obozu śmierci Auschwitz-Birkenau. Z tego powodu angielskie kluby (i nie tylko) włączyły się w akcje Narodowego Centrum Holokaustu i The Jewish News, które postanowiły stworzyć dwuminutowe wideo. „Stand Up, Stand Together” ma na celu przede wszystkim zachęcić fanów futbolu, aby reagowali między innymi na zjawiska ksenofobiczne podczas piłkarskich rozgrywek i w codziennym życiu.

W nagraniu wzięli udział między innymi chociażby Gary Lineker (prowadzący program Match of the day w BBC), Frank Lampard, Jurgen Klopp, Virgil Van Dijk, Jesse Lingard, Willian, Harry Winks, czy Harry Kane. Podczas ich wypowiedzi pojawiają się przebitki fotografii z Holokaustu pokazujące jak straszne katusze przeżywali ówcześni ludzie w obozach.

Do akcji włączył się także Łukasz Fabiański. Wspomniany film będzie wyświetlany na stadionach w całej Wielkiej Brytanii podczas czwartej rundy FA Cup (25/26 stycznia). Na materiale wideo pojawili się także trenerzy oraz piłkarze Chelsea. Klub z Londynu od przeszło roku uświadamia swoich fanów, wbijając im do głowy czym jest antysemityzm.

Ze strony „The Blues” pojawiło się nawet rozwiązanie, aby ograniczyć zakazy stadionowe. Osoby, które dopuściły się przewinienia podczas obecności na Stamford Bridge mogą wybrać sobie kare: zakaz stadionowy lub wizyta w obozie koncentracyjnym. Taki rodzaj wycieczki ma pomóc zrozumieć, z jakimi problemami borykali się chociażby Żydzi w tamtym czasie. Nawet jeśli jedna osoba po wizycie w Auschwitz zrozumie swój błąd, będzie to można uznać za dobry pomysł.

Komentarze

komentarzy