Tym razem prezentujemy Wam vice-mistrza poprzedniej edycji Copa America. Oto najważniejsze informacje o 85. drużynie w rankingu FIFA – Paragwaju.
Paragwaj to średniej wielkości kraj, posiadający niecałe 7 milionów mieszkańców. Graniczy z Boliwią, Brazylią i Argentyną i jest jednym z dwóch państw Ameryki Południowej, które nie mają dostępu do morza. Ma jednak własną ligę piłkarską, która ma dość specyficzne zasady. W Primera Division występuje 12 drużyn, które od 1906 roku walczą o tytuł mistrzowski. Początkowo, na nieco prymitywniejszych zasadach, prym w kraju wiodły ekipy Guarani oraz Olimpi. Z czasem wprowadzono jednak modyfikacje. Obecnie liga dzieli się na dwie części: Tomeo Apertura (turniej otwarcia) oraz Tomeo Clausura (turniej zamknięcia). Na koniec najlepsze drużyny z obu tych części rozgrywają między sobą dwumecz, który wyłania nam mistrza, oraz vice-mistrza Paragwaju. Na ten moment Olimpia jest najbardziej utytułowanym klubem w kraju z 38 triumfami. Ciekawa jest również kwestia spadku – klub o najmniejszej średniej liczbie punktów na mecz z ostatnich czterech lat (!) automatycznie spada do niższej ligi, zaś ekipa, która pod tym względem była druga, walczy w barażach z vice-mistrzem drugiej ligi o miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej Paragwaju.
SUKCESY
Copa America
Paragwaj brał udział w 34. turniejach Copa America. 14 z tych udziałów skończyło się dla „Guarani” miejscem na podium, z czego dwukrotnie był to jego najwyższy stopień. Ostatnie mistrzostwo zdobyli oni na własnej ziemi, gdy w 1979 roku byli współgospodarzami turnieju (co ciekawe, drugim organizatorem było wtedy Chile).
Reprezentacja Paragwaju jest na 5. miejscu pod względem liczby meczów w tym turnieju i tylko 3 drużyny mogą się poszczycić większą ilością startów w Copa America (niżej jest chociażby Brazylia).
Największą ilością występów w kadrze może pochwalić się Paulo César da Silva Barrios (116). Miał on wiele epizodów w europejskich klubach, jednak najbardziej zasłynął z występów w meksykańskim Toluca, gdzie zdobył dwa mistrzostwa i rozegrał ponad 200 meczów. Dla Paragwaju gra do dzisiaj i jest w kadrze na Copa America.
Na poprzednim turnieju, w 2011 roku, Paragwaj dotarł aż do finału, gdzie musiał przełknąć gorycz porażki i uznać wyższość Urugwaju. Co ciekawe, najlepszy strzelec „Guarani” zdobył wtedy… jedną bramkę! W fazie grupowej pięciu zawodników trafiało do siatki rywali, zaś ćwierćfinał i półfinał Paragwaj przeszedł, pokonując rywali dopiero w rzutach karnych, by w finale przegrać z „La Celeste” 0-3.
Mistrzostwa Świata
Na osiem Mistrzostw Świata, na które Paragwaj się zakwalifikował, trzykrotnie udało się wyjść tej drużynie z grupy. Najlepszy wynik „Guarani” uzyskali 5 lat temu, gdy na MŚ w RPA doszli do ćwierćfinału, gdzie po wyrównanej walce odpadli z późniejszymi mistrzami – Hiszpanami.
Igrzyska Olimpijskie
Na Igrzyskach letnich w Atenach w 2004 roku Paragwaj otarł się o złoto. Kraj z Ameryki Południowej szedł wtedy jak burza i doszedł aż do finału. Tam jednak poległ ze swoim sąsiadem – Argentyną. Mimo porażki, srebrny medal to wciąż ogromny sukces dla reprezentacji tego kraju.
SELEKCJONER – Ramon Diaz
Diaz objął posadę selekcjonera Paragwaju 4 grudnia 2014 roku, parę miesięcy po tym, jak wygrał z River Plate tytuł mistrzowski. Jest zresztą najbardziej utytułowanym trenerem tego klubu, gdyż zdobył łącznie 6 takich mistrzostw. Dodatkowo z tą drużyną triumfował w 1996 roku w rozgrywkach Copa Libertadores . Gorzej szło mu prowadzenie San Lorezno, jednak i tam zdołał wygrać z drużyną ligę w 2007 roku. Jako zawodnik również osiągał sukcesy m.in. Puchar Francji z Monaco, czy Serie A z Interem. Dostał również powołanie do kadry Argentyny i wystąpił dla tego kraju 20 razy.Teraz ma on szansę udowodnić swoją wartość w reprezentacji i zdaje się być tą możliwością zadowolony. Otrzymawszy tę ofertę, nie wahałem się ani chwili. Mamy przed sobą wiele wyzwań, m.in. Copa America w Chile w 2015 roku, czy mistrzostwa świata w Rosji w 2018.
TAKTYKA
Obecnie Diaz preferuje ustawienie z jednym napastnikiem. Najczęściej jest to doświadczony Roque Santa Cruz (najlepszy strzelec w historii kraju z 28 bramkami na koncie), którego wspiera nieco niżej ustawiony Nelson Valdez. Drugim częstym ustawieniem jest to, które świetnie powinni kojarzyć kibice Barcelony, gdy z przodu gra trzech zawodników. W przypadku „Guarani” jest to najczęściej ponownie Santa Cruz, którego wspierają dwaj skrzydłowi z europejskich klubów – Edgar Benítez i Derlis Gonzáles. Rola „jokera” w kadrze przypada natomiast Lucasowi Barriosowi, który na co dzień występuje w Spartaku Moskwa. W tym sezonie był jednak wypożyczony do Montpellier i niewykluczone, że świetna kampania okraszona 10-cioma bramkami zapewni mu miejsce w podstawowym składzie Paragwaju na Copa America
KADRA NA COPA AMERICA 2015
- Bramkarze: Justo Villar (Colo Colo), Antony Silva (Independiente Medellin), Alfredo Aguilar (Guarani)
- Obrońcy: Paulo Da Silva (Toluca), Pablo Aguilar (America), Fabian Balbuena (Libertad), Marcos Caceres (Newell’s Old Boys), Bruno Valdez (Cerro Porteno), Ivan Piris (Udinese), Miguel Samudio (America)
- Pomocnicy: Victor Caceres (Flamengo), Nestor Ortigoza (San Lorenzo), Osvaldo Martinez (America), Richard Ortiz (Toluca), Osmar Molinas (Libertad), Eduardo Aranda (Olimpia), Oscar Romero (Racing Club)
- Napastnicy: Roque Santa Cruz (Cruz Azul), Nelson Haedo Valdez (Eintracht Frankfurt), Raul Bobadilla (Augsburg), Lucas Barrios (Montpellier), Edgar Benitez (Toluca), Derlis Gonzalez (Basel).
TERMINARZ SPOTKAŃ
13 czerwca (sobota) godz. 23.30 Argentyna – Paragwaj
16 czerwca (wtorek) godz. 23.30 Paragwaj – Jamajka
20 czerwca (sobota) godz.21.00 Urugwaj – Paragwaj