Historyczne wydarzenie w Serie B

090415-soccer-green-card-pi-ch-vresize-1200-675-high-40

Niedawny mecz pomiędzy Virtusem Entellą a Vicenzą niewątpliwe zapisze się na stałe w dziejach futbolu. A wszystko to nie za sprawą porywającego widowiska, lecz decyzji sędziego, który zdecydował się przyznać, pierwszą w historii tej dyscypliny, zieloną kartkę za grę fair play. 

Miało to miejsce podczas siódmej kolejki, spotkania rozgrywanego na zapleczu włoskiej Serie A. Po jednej z sytuacji na boisku prowadzący spotkanie arbiter niesłusznie przyznał rzut rożny dla drużyny gospodarzy, wtedy to napastnik gości Cristian Galano zwrócił uwagę sędziemu, że żaden z obrońców nie dotknął piłki i nie powinno być stałego fragmentu gry. Takie zachowanie piłkarza spodobało się Marco Mainardiemu, który zdecydował się nagrodzić zawodnika zieloną kartką.

Sędziowie nie mają przy sobie dodatkowych, zielonych kartek. Piłkarz będzie o tym poinformowany słownie, a dopiero po meczu arbiter będzie mógł odnotować uczciwe zachowanie zawodnika w protokole.

Całą sytuację obrazuje poniższe nagranie.

Warto przypomnieć, że zielone kartki wprowadzono w Serie B przed rozpoczęciem tego sezonu. Ich zadaniem jest promowanie sportowych i uczciwych postaw na boisku wśród piłkarzy. Mają służyć propagowaniu tego, co w tej dyscyplinie jest najważniejsze, czyli wzajemnego szacunku. Dodatkowo działacze zobowiązali się uhonorować specjalną nagrodą zawodnika, który zobaczy najwięcej kartek tego koloru w sezonie.

Historyczne wydarzenie dla futbolu skomentował również sam prezydent Serie B, Andrea Abodi, który stwierdził, że kartki mają bardziej charakter symboliczny, ale chce przez nie promować ligę i ukazywać ją w bardziej korzystnym świetle, zwłaszcza po skandalu związanym ze sprzedawaniem meczy, który wybuchł na początku tegorocznych rozgrywek. Stwierdził również, że taką kartkę można otrzymać za nawet najprostszy przejaw sportowej uczciwości, bo nie ważny jest sam czyn, ale by prawidłowo rozpoznawano i nagradzano wzorce zachowań wynikające z odpowiedniego postępowania zawodnika podczas spotkania.

Zwrócił również uwagę na to, że dzisiejszy futbol potrzebuje takich pozytywnych wiadomości, ponieważ zbyt często pojawia się jakaś kontrowersja, która zniechęca fanów do przychodzenia na stadiony.

Zmiany w futbolu są konieczne. Pytanie rodzi się jedno, czy uczciwość musi być w dzisiejszych czasach nagradzana? Czy to nie powinien być zwyczajny i naturalny odruch?

forbet728x90

Odbierz darmowe 20 zł w nowym polskim bukmacherze forBET. Graj za darmo!

Takie promocje dla Polaków nie zdarzają się często. Żeby odebrać bonus wystarczy założyć konto >>> Z TEGO LINKU <<<, uzupełnić wszystkie potrzebne dane, a bonus zostanie automatycznie dodany do konta.

Więcej informacji na temat nowego bukmachera. 

Komentarze

komentarzy