Hiszpania U-21 w czołówce najdroższych reprezentacji… dorosłych. Wyprzedza Polskę

Jeśli można wskazać na trwającym właśnie Euro U-21 coś, co najbardziej rzuciło na kolana, jest to kapitalna gra młodych Hiszpanów. Spowodowała ona lawinę komplementów, przewidywań, ale i… porównań.

Badanie zależności i podobieństw między innymi młodymi reprezentacjami nie byłoby szczególnie fascynujące, jako że ewentualna dominacja Hiszpanów jest tam zrozumiała. Postanowiono wziąć więc na rozkład wszystkie dorosłe zespoły narodowe i sprawdzić, jak tam prezentowałaby się Hiszpania U-21. Gry, wyników i możliwości nie możemy poddać analizie, z prostego powodu – młode kadry nie grają z tymi dorosłymi. Patrząc jednak na jakość zawodników, a co za tym idzie – cenę, powstała spora niespodzianka:

Jak widzimy, Hiszpania to nie tylko kilka dużych nazwisk – do takiego osiągnięcia praktycznie cały młody zespół musi trzymać solidny poziom. Niestraszna im m.in. Chorwacja Modricia i Mandzukicia, Polska Lewandowskiego czy Chile Vidala i Sancheza. Trzeba przyznać, że robi to wrażenie. A jak sytuacja wygląda po zagłębieniu się w temat?

(grafika: Transfermarkt.pl)

Biorąc pod uwagę zawodników, których wartość rynkowa przekracza pięć milionów, znajdziemy aż 17 takich przypadków. Tak – SIEDEMNAŚCIE. Dla porównania, w dorosłej reprezentacji Polski jest tylko jedenastu takich piłkarzy, a to i tak Lewandowski odpowiada za ponad 1/3 ogólnej kwoty (jest wyceniany na 80 mln euro).

Hiszpańska młodzież to potęga i mało państw może z takim optymizmem patrzyć w przyszłość. Do tego grona z pewnością zalicza się jeszcze Francja (Mbappe, Dembele, Martial, Tolisso, Rabiot, Lemar itd.), Brazylia, być może Portugalia, Niemcy i Włochy. Liczba zawodników mogących osiągnąć absolutny światowy top jest powalająca. Aż chciałoby się obejrzeć zmagania tych starszych – teoretycznie lepszych – z tak grającą ekipą młodych wilków. Hiszpania U-21 vs Hiszpania dorosła? To by było coś…

forBET – Zarejestruj się z kodem EURO21, wpłać 100zł, a na Twoim koncie pojawi się 250zł!

Komentarze

komentarzy