Hot16Challenge2 w piłce: Kto wziął udział? Futbol również w szesnastkach artystów!

Media społecznościowe żyją inicjatywą, która wypłynęła ze środowiska hip-hopu. Hot16Challenge2 to kontynuacja akcji związanej z nagraniem przez raperów swoich szesnastek. Rozwój wyzwania z pewnością przekroczył oczekiwania wszystkich. Do akcji dołączają ludzie ze świata rozrywki oraz polityki. Nie brakuje także osób związanych z piłką nożną. Kogo występ mogliśmy już zobaczyć? Kto spisał się najlepiej?

W celu zrozumienia fenomenu #Hot16Challenge2, najpierw warto zapoznać się z kulisami pierwszej akcji. Inicjatorem tego wyzwania jest Solar, a właściwie Karol Poziemski. Współzałożyciel SBM Label w 2014 roku na fali Ice Bucket Challenge stworzył wyzwanie, które skierowane było do polskich raperów.

Zasady były bardzo proste. Artysta w ciągu 72 godzin miał przygotować swoje szesnaście wersów, które nawinie pod wybrany przez siebie bit w dowolnej konwencji. Po przedstawieniu swojej szesnastki, raper nominował kolejne osoby do challenge’u.

Prawie sześć lat temu powstało wiele kultowych produkcji, które są wspominane nawet dziś w ramach drugiej edycji wyzwania. Jedną z nich jest z pewnością szesnastka Tedego. Raper po kilku latach posuchy w 2014 roku przeżywał prawdziwe odrodzenie, a zaprezentowane Hot16Challenge było na to dowodem.

Akcja zainicjowana przez Solara pozwoliła zaistnieć mało popularnym raperom, którzy ochoczo zaczęli brać udział w Hot16Challenge, licząc na to, że ich szesnastka zyska aprobatę wśród słuchaczy.

Druga edycja Hot16Challenge

Niewiele osób spodziewało się, że drugą edycję Hot16Challenge zobaczymy po prawie sześciu latach. Kolejną odsłonę rozpoczął oczywiście twórca pomysłu, czyli Solar. Tym razem, zaprezentowanie umiejętności przez raperów było sprawą drugorzędną.

Cel akcji jest bowiem jasny. Pomoc polskiej służbie zdrowia. Raper rozpoczął zbiórkę pieniędzy na rzecz szpitali. W celu promocji słusznej idei, artyści ponownie mieli nawinąć swoje gorące szesnastki.

W porównaniu z pierwszą edycją, Hot16Challenge2 nie zamyka się tylko na polskie środowisko muzyczne. Karol Poziemski zaprosił Mike’a Posnera do wzięcia udziału w wyznaniu. Co więcej, Solar zasugerował, by każda osoba, która przedstawi swoją szesnastkę, wytypowała innego zagranicznego artystę. Jak na razie, rozpoznawalni na całym świecie artyści nie wzięli udziału. Patrząc jednak na rozwój idei, można mieć promyk nadziei, iż akcja rozprzestrzenieni się na cały świat.

Codziennie raperzy dostarczali nam swoje szesnaście (a z reguły i nawet więcej) wersów. Idea jaką niesie za sobą Hot16Challenge2 sugerowała, że udział mogą wziąć także muzycy niezwiązani z hip-hopem. W związku z tym, zobaczyliśmy występy takich artystów, jak Dawid Podsiadło, Margaret czy Monika Brodka.

Inicjatywa wyszła jednak poza muzykę. Coraz częściej zaczęły padać nazwiska kompletnie niezwiązane z muzyką. Osoby publiczne spoza środowiska chętnie podejmowały rękawicę, mając na uwadze szczytny cel, czyli pomoc polskiej służbie zdrowia. Tym samym, challenge wkroczył także do środowiska piłkarskiego.

Piłkarze i dziennikarze w Hot16Challenge2

Jednym z pierwszych nominowanym piłkarzy był Tymoteusz Puchacz, któremu wyzwanie rzucił Jan-rapowanie. Nominacja nie była przypadkowa. Zawodnik Lecha Poznań poczynił już pierwsze kroki w rapie, nagrywając w zeszłym roku utwór „Kante”. Numer piłkarza został bardzo pozytywnie odebrany przez słuchaczy rapu. Taki rozwój wydarzeń jednak nie zaskakiwał.

Puchacz w trakcie nagrywania mógł liczyć na wsparcie SBM Label, którego przedstawicielem jest nie kto inny, a Jan-rapowanie, dokładający cegiełkę do utworu. Nominowanie „Puszki” przez krakowskiego rapera było zatem do przewidzenia.

21-latek bardzo dobrze poradził sobie z wyzwaniem.

Po zaprezentowaniu swojej szesnastki, Tymoteusz Puchacz nominował kilka osób, w tym Bartosza Kapustkę, zawodnika Leicester City. 23-latek wziął udział w akcji. Co ciekawe, Kapustka zrezygnował z bitu.

Mając na uwadze, iż szesnastki zaprezentowali profesjonalni zawodnicy, wielu kibiców przypuszczało, że zobaczymy sporo nawiązań do świata futbolu. W obu numerach nie ma jednak zbyt dużo „piłkarskich” wersów. Kapustka nawiązał tylko do Jeana Paulisty:

Nie żyjemy w baśni, choć czarują nas jak Jean Paulista


W Hot16Challenge2 wzięli także udział dziennikarze czy też osoby związane z polskimi mediami sportowymi zajmującymi się piłką nożną. Nie zabrakło oczywiście patomejwena z Saskiej Kępy, czyli Michała Pola.

Dziennikarz nawiązał do piłki nożnej. Jeden z założycieli „Kanału Sportowego” użył m.in. takich wersów, jak:

Potem wejście w internety, jak na Selhurst Park Cantona;

Mam tu na Powiślu biuro, jak Raków wciąż poza domem;

Dziś, jak Del Bosque, postaram się zachować kamienną twarz;

Nie zaskoczyły raczej nikogo nominacje. Michał Pol zachęcił do wzięcia udziału m.in. Krzysztofa Stanowskiego, Mateusza Klicha czy Jarosława Królewskiego. Niestety, jak na razie nie doczekaliśmy się szesnastki żadnego z nich. Krzysztof Stanowski nawiązał tylko do akcji, publikując post na Twitterze:

Udział wzięli natomiast inni przedstawicie „Weszło” – Jakub Białek oraz Jakub Olkiewicz. Na szczególną uwagę zasługuje występ tego pierwszego.

Jakub Białek bardzo dobrze poradził sobie z wyzwaniem, dorzucając oczywiście kilka wersów związanych z piłką nożną, m.in:

to jest nowy król szesnastki jak ruud van nisterlooy


Mieliśmy „Weszło”, to czas spojrzeć na inne redakcje. Można powiedzieć, że „Canal+Sport” postanowił reprezentować Tomasz Ćwiąkała, który także podjął rękawicę. Choć dziennikarzowi C+ raczej nie poszło tak dobrze, jak innym osobom, to powszechnie wiadomo, że liczy się przede wszystkim gest i promowanie całej akcji.

Mieliśmy „Weszło”, było „Canal+Sport”, więc nie zapominamy o Eleven. Komentator tej stacji, czyli Tomasz Zieliński, również zaprezentował swoje umiejętności. Trzeba przyznać, że dziennikarz bardzo dobrze poradził sobie z wyzwaniem. Do tego dołączył kilka ciekawych follow-upów.

Prócz wymienionych dziennikarzy w akcji Hot16Challenge wzięły udział osoby mniej lub bardziej znane z polskich mediów piłkarskich, takie jak Maciek Krawczyk (DissBlaster), melodroms czy Jolanta Zasępa.

Nasze Top5 HOT16Challenge2 w piłce

Ekspertami od rapu nie jesteśmy, jednakże postanowiliśmy sklasyfikować popisy wspomnianych piłkarzy, dziennikarzy oraz ludzi związanych z piłką. Wybierzemy najlepsze pięć szesnastek, które do tej pory (tj. 12.05) zobaczyliśmy:

5. Bartosz Kapustka

4. melodroms

3. Puszka, czyli Tymoteusz Puchacz

2. Tomasz Zieliński

1. Jakub Białek

Wybór czołowej trójki nie był łatwy. Wszyscy z miejsc na podium zaprezentowali bardzo wysoki poziom, nie ustępując nawet niektórym raperom. Jakub Białek wskoczył na pierwsze miejsce przede wszystkim ze względu na liczne nawiązania do piłki nożnej.

Futbol w szesnastkach artystów

Piłka nożna pojawiła się w Hot16Challenge2 nie tylko ze względu na udział osób związanych z futbolem. Raperzy czy artyści z innych gatunków muzycznych ochoczo dokładali do swoich wersów nawiązania z piłką. Nie powinno to nas specjalnie zaskoczyć. Ostatnio głośno było o wersie Quebonafide. Raper odniósł się w kawałku do samobójczego gola Mariusza Jopa z derbów Kraków. Byłemu defensorowi ten fakt specjalnie się nie spodobał.

Jeden z najpopularniejszych polskich raperów, czyli Taco Hemingway wspomniał o pewnym byłym reprezentancie Polski, a także Romanie ze Złotoryi:

jadę po tych liniach jak chcę

trochę jak po tych pasach …..

Mało Ci mordo chryi?

Dzwoni Roman ze Złotoryi

Temat związany z wypadkami na pasach jest wyjątkowo popularny przy Hot16Challenge2. To samo nawiązanie użył Pawbeats:

W fritajlach jeżdżą po matkach

Piłkarze jeżdżą po babciach

Producent muzyczny wspomniał także o Mateuszu Borku:

Co budżety mają wielkie tak jak kopyto Borka

Trzeba zatem przyznać, że „Kanał Sportowy” cieszy się popularnością również u raperów czy też artystów innych gatunków muzycznych.

And the winner is

Doceniamy próbę każdego rapera, który nawiązał w swoich szesnastkach do futbolu. Oddajemy jednak cesarzowi co cesarskie. Rado Radosny, członek „Dwa Sławy” pokusił się w swoich wersach o podwójne znaczenie:

Do knajpy chcę pójść, chociaż ostatnio syty

W necie sprawdzę menu, chociaż ostatnio city

Mamy tutaj nie tylko nawiązanie do knajp i zamawiania jedzenia, ale również do dwóch ekip z Premier League. Mowa oczywiście o Manchesterze United i Manchesterze City. Raper podkreśla ostatnią dominację „The Citizens”, przy popularności i sympatii „Czerwonych Diabłów”.

Pozostali nie szczędzili

Wielu mniej czy bardziej znanych raperów zdecydowało się do dołączenia aspektu piłkarskiego w swoich szesnastkach. Zrobili to także m.in. Laikike1 oraz O.S.T.R. Wniosek zatem nasuwa się sam. Futbol jest pewnym elementem, który śmiało możemy dopisać do polskiego hip-hopu.