„Jesteś czarny i śmierdzisz”. Kolejny przypadek rasizmu w Premier League

Rodriguez zostanie zawieszony przez Premier League?
Rodriguez zostanie zawieszony przez Premier League?

Incydenty rasistowskie na boiskach Premier League są obecne już od wielu lat. Do najsłynniejszego doszło siedem lat temu z udziałem Luisa Suareza oraz Patrice’a Evry. Urugwajczyk w trakcie spotkania Liverpoolu z Manchesterem United obraził Francuza na tle rasowym i otrzymał za to ośmiomeczowe zawieszenie. Podobny los może czekać Jaya Rodrigueza.

Angielska federacja piłkarska ledwo ponad tydzień temu ustaliła, że zachowania rasistowskie piłkarzy będą surowo karane. Mowa tutaj nawet o banicjach od pięciu do dziesięciu spotkań. Nowe zarządzenie może srogo zaboleć Jaya Rodrigueza, którego o rasizm oskarżył obrońca Brighton – Gaetan Bong.

Do zdarzenia doszło w 56. minucie spotkania West Bromwich Albion z Brighton. To wówczas Anglik (według wersji wydarzeń Bonga) wycedził w stronę Senegalczyka słowa „jesteś czarny i śmierdzisz”, dotykając przy tym swojego nosa.  FA potwierdziła, że rozpoczęła dochodzenie w sprawie zarzutów czarnoskórego zawodnika, które natychmiast zostały przekazane sędziemu Martinowi Atkinsonowi.

Z kolei Rodriguez zaprzecza tym słowom, twierdząc, że wspominał zaledwie o oddechu swojego rywala, który był nieprzyjemny. To dlatego uszczypnął się w nos, a całe zajście nie miało na celu obrazić rasowo defensora beniaminka Premier League. O całej sytuacji arbiter spotkania dowiedział się jeszcze w trakcie spotkania, dlatego tuż po jego zakończeniu Atkinson rozmawiał z trenerami obu klubów, a także z „bohaterami” tego wydarzenia. Bong jest uważany za jednego z najbardziej spokojnych graczy w drużynie Chrisa Hughtona i z tego powodu władze klubu nie przyjmują do siebie wiadomości, że mógłby kłamać.

To nie jedyny przypadek tego typu w ostatnich dniach. FA prowadzi dochodzenie także w sprawie Masona Holgate’a i Roberto Firmino. Brazylijczyk rzekomo dopuścił się do podobnego czynu podczas derbów Liverpoolu w FA Cup i może liczyć się z dotkliwą karą.

Fortuna: Odbierz 100 zł na zakład bez ryzyka lub 20 zł ZA DARMO + bonus od depozytu do kwoty 400

Komentarze

komentarzy