Lionel Messi otrzymał Złotą Piłkę

Lionel Messi otrzymał na poniedziałkowej gali France Football nagrodę dla najlepszego piłkarza 2021 roku. Tuż za plecami Argentyńczyka uplasował się Robert Lewandowski, a na najniższym stopniu podium znalazł się Jorginho. Polski napastnik nie wraca jednak z Paryża z pustymi rękami. 33-latek otrzymał nagrodę dla najskuteczniejszego piłkarza roku. 

Najlepszy młody piłkarz

Tegoroczna gala rozpoczęła się od wręczenia nagrody imienia Raymonda Kopy dla najlepszego młodego piłkarza roku. W tej kategorii wśród nominowanych znaleźli się: Jude Bellingham, Mason Greenwood, Nuno Mendes, Jamal Musiala i Pedri. Głosujący w plebiscycie zdecydowali, że w 2021 roku najlepiej spisywał się ten ostatni. Fabio Cannavaro wręczył więc nagrodę piłkarzowi FC Barcelony.

Najskuteczniejszy piłkarz

Robert Lewandowski miał na poniedziałkowej gali swoje pięć minut. Piłkarz nie został nagrodzony Złotą Piłką, ale otrzymał statuetkę dla najskuteczniejszego piłkarza 2021 roku. Przy okazji wręczania nagrody polskiemu napastnikowi, organizatorzy wspomnieli również postać Gerda Mullera – legendy Bayernu, która po długiej chorobie zmarła w sierpniu tego roku.

Najlepsza piłkarka

Na tegorocznej gali już po raz trzeci wręczono również nagrodę dla najlepszej piłkarki roku. Nominowane do tej nagrody były: Alexia Putellas, Sandra Panos, Irene Paredes, Jennifer Hermoso, Jessie Fleming, Ashley Lawrence i Christine Sinclair. Statuetka powędrowała jednak w ręce piłkarki FC Barcelony – Alexii Putellas.

Najlepszy bramkarz

Po raz drugi w historii zdecydowano się też wyróżnić najlepszego bramkarza roku. Nagroda imienia Lwa Jaszyna po raz pierwszy przyznana została w 2019 roku i wówczas powędrowała w ręce Alissona Beckera. Tym razem bramkarza Liverpoolu zabrakło wśród nominowanych. Nominacje otrzymali za to: Gianluigi Donnaruma, Ederson, Edouard Mendy, Manuel Neuer i Jan Oblak. Drugim w historii laureatem nagrody został bramkarz PSG – Gianluigi Donnaruma.

Najlepszy klub

W tej kategorii obyło się bez żadnych zaskoczeń i statuetka dla najlepszego klubu 2021 roku powędrowała w ręce triumfatora ubiegłorocznej Ligi Mistrzów – Chelsea. 

Najlepszy piłkarz

Od samego początku trwania gali organizatorzy ujawniali nam nazwiska piłkarzy, którzy uplasowali się na kolejnych miejscach w plebiscycie. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że poza pierwszą piątką znalazł się Cristiano Ronaldo, który zajął w tym roku dopiero szóste miejsce. Następnie poznaliśmy nazwiska piłkarzy, którzy uplasowali się na piątym, czwartym i trzecim miejscu. Byli to kolejno: Ngolo Kante, Karim Benzema i Jorginho. Jasne stało się, że Złota Piłka trafi w ręce kogoś z dwójki: Lewandowski – Messi. Zaskoczenia jednak nie było i Didier Drogba oznajmił, że statuetkę otrzymał piłkarz PSG.

Dziesięciu najlepszych piłkarzy 2021 roku

1. Leo Messi (PSG)

2. Robert Lewandowski (Bayern)

3. Jorginho (Chelsea)

4. Karim Benzema (Real Madryt)

5. Ngolo Kante

6. Cristiano Ronaldo (Manchester United)

7. Mohamed Salah (Liverpool)

8. Kevin de Bruyne (Manchester City)

9. Kylian Mbappe (PSG)

10. Gianluigi Donnaruma (PSG)

 

Najlepszy piłkarz poniżej 21. roku życia: Pedri (FC Barcelona)

Najlepsza piłkarka: Alexia Putellas (FC Barcelona)

Najlepszy bramkarz: Gianluigi Donnaruma (PSG)

Najlepszy klub: Chelsea

Komentarze

komentarzy