„Moje uczestnictwo w transferach było minimalne” – Slavisa Jokanovic opowiada o zwolnieniu z Fulham

Jak długo Jokanović pozostanie trenerem Fulham? fot. tbrfootball.com
fot. tbrfootball.com

Często zdarza się tak, że zwolnienie jednego trenera powoduje serie utraty prac szkoleniowców. W tym sezonie Premier League jest ponownie. Slavisa Jokanovic 14 listopada pożegnał się z posadą trenera Fulham. Po zwolnieniu Serba, stołki poleciały także w innych klubach – Southampton oraz Manchesterze United. Po ponad miesiącu od tego wydarzenia, Slavisa udzielił obszernego wywiadu. 

Ambicje zespołu z Londynu były ogromne. Potwierdzają to ruchy transferowe Fulham w trakcie letniego okna. Klub z Craven Cottage wydał na piłkarzy ponad 100 milionów euro. Drużynę zasilili tacy zawodnicy jak Jean Michael Seri, Aleksandar Mitrovic, Andre Anguissa czy wypożyczeni Andre Schurrle lub Sergio Rico. Takie ruchy spowodowały, że londyński zespół zaczął być poważnie odbierany w Premier League.

Kliknij i odbierz zakład bez ryzyka 110 zł + 10 zł na START + 400 zł od depozytu!

Ogromne transfery nie poszły w parze z wynikami. Po nie najgorszym początku sezonu (dwie porażki, remis i jedno zwycięstwo), podopieczni Jokanovicia zaliczyli serię ośmiu spotkań bez zwycięstwa. Co gorsza, aż siedem z nich to porażki. Zarząd klubu stracił więc cierpliwość i pożegnał się z serbskim trenerem. Drużynę objął znany w środowisku Premier League, Claudio Ranieri.

Po ponad miesiącu od utraty stanowiska, Slavisa Jokanovic udzielił obszernego wywiadu dla „Mirror”. Serb opowiedział o sytuacji w lidze, transferach zespołu i swojej przyszłości – Jeśli zapytasz mnie, jaki wpływ miałem na transfery, odpowiem jasno – minimalne. Różni trenerzy narzekają na taką sytuację, nie tylko w Fulham. Jose Mourinho wypowiedział podobne słowa. Nowoczesny futbol idzie w innym kierunku. Chodzi o ostatnie słowo. Niektórzy mówili mi: „Ściągnąłeś Mitrovicia w czerwcu”. Nie jest to jednak prawda. Mitrovic sam zapracował na swój transfer. Strzelał gole, a kibice chcieli jego transferu. 

Za mało czasu

Rozumiem jednak nowoczesny futbol, zdaje sobie sprawę jak kluby pracują. Mogę zgodzić się lub nie zgodzić z ruchami drużyny. Wiele zespołów tak funkcjonuje. Niektóre kluby dają Ci piłkarzy i mówią: „No dalej, stwórz zespół”. To także część nowoczesnego futbolu. Miałem zaledwie 12 spotkań w Premier League, nie było właściwego okresu przygotowawczego. Trzeba pamiętać o przerwach reprezentacyjnych, gdy traciłem dziesięciu istotnych piłkarzy. Pracowałem zaledwie dwa miesiące w Premier League. To nie wystarczy. Niesamowicie trudno pracować z wieloma nowymi piłkarzami. Muszą oni poczuć ducha drużyny, zaufać sobie nawzajem. Zawsze starasz się wybrać najlepszą jedenastkę. Dlatego musisz zmieniać zespół. Ogromną sztuką jest wybranie najlepszego rozwiązania. 

Jak przyznał Jokonavic, Serb jest gotowy na nowe wyzwanie – Jestem otwarty. Rozglądam się. Jestem jednym z pierwszych trenerów, którzy stracili pracę, dlatego mogę być jednym z pierwszych, którzy dostaną nową. Jestem wypoczęty. Mam nadzieję, że znajdę coś interesującego dla siebie. Chcę kontynuować swoją karierę, to moja profesja. Liczę, że znajdę pracę na następne 20 lat. Gdzie? Ten świat jest wielki, nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. 

Kliknij i odbierz zakład bez ryzyka 110 zł + 10 zł na START + 400 zł od depozytu!

Komentarze

komentarzy