„Najładniejsze” świąteczne sweterki w klubach piłkarskich

W czasach, w których Święta Bożego Narodzenia stają się coraz bardziej świętem globalnym, o podobnych rysach w wielu miejscach świata, na popularności zyskuje tradycja noszenia podczas spotkań rodzinnych specyficznego rodzaju swetrów. Bazujące na szczególnym, domowym cieple i świątecznych motywach, nierzadko do bólu wręcz sezonowe i nie grzeszące estetyką – „brzydkie” (w najlepszym tego słowa znaczeniu) świąteczne swetry szeroką falą rozlewają się również po oficjalnych sklepach polskich klubów sportowych. Czy szerokość oferty, a przede wszystkim jej jakość może śmiało rywalizować z szeroką gamą produktów z klubów zachodniej Europy? Postanowiliśmy to sprawdzić na kilku przykładach.

W Szczecinie mają duży wybór

Na naszym podwórku najbardziej różnorodnie, a zarazem klasycznie i z estetycznym gustem do tematu podeszła szczecińska Pogoń. Do oficjalnego klubowego sklepu „Dumy Pomorza” trafiły swetry w kilku wersjach, nie tylko kolorystycznych. Wizualnie oparte na wzorcach z Norwegii, dostosowane są praktycznie do każdego kibica – od najmłodszych (obecne są specjalne wersje dziecięce) po tych starszych.

Swetry ze Szczecina dopasowane są w zasadzie pod każdą kieszeń. W zależności od wybranego wariantu, w tym także wśród tych dla dorosłych, ceny kształtują się w przedziale od 49 do 159 złotych. Z pewnością znajdą się pod niejedną choinką na Pomorzu Zachodnim, stanowiąc zarazem idealny przykład tego, jak bardzo również w Polsce zakorzenia się moda na tego typu ubrania.

Lech też ma swój sweter

Na klasycznie świąteczny wzór postawił aktualny lider PKO BP Ekstraklasy, Lech Poznań. Nazwa klubu wkomponowana jest w mnogość typowo gwiazdkowych akcentów, zbliżając efekt końcowy do swetra uniwersalnego, który założyć mogą nie tylko sami kibice Kolejorza.

Częścią kolekcji z Poznania jest tylko jeden wariant świątecznego swetra, który znajdziemy zarówno w wersji dziecięcej, jak i tej dla dorosłych. Tuż przed Świętami trwa wyprzedaż, dzięki której nawet drugą z wymienionych wersji znajdziemy w cenie poniżej stu złotych. Okazję wykorzystają z pewnością liczni sympatycy klubu z Poznania.

Warszawa nie jest gorsza

W stolicy naszego pięknego kraju również wiedzą, co modne. W oficjalnym sklepie Legii Warszawa znajdziemy świąteczny sweter w kolorze zielonym. Widać na nim renifery i inne czapki Mikołaja. Wygląda stylowo.

„Piękny”, prosto znad Bałtyku

Na ruch w stronę specjalnych, ciepłych ubrań pod choinkę stawiają jednak nie tylko kluby z najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej. Z bardzo ciepłym odbiorem spotkały się również swetry zaproponowane przez oficjalny sklep Arki Gdynia. Oparte na połączeniu niebieskiego i żółtego – dwóch klubowych kolorów – stały się również motywem przewodnim całej świątecznej kolekcji klubu znad morza.

Na Wyspach wiedzą co modne

Jak prezentujemy się na tle zachodnich wzorców? Cóż, wydaje się, że jesteśmy coraz bliżej. Dla porównania zaglądamy na Wyspy Brytyjskie, od lat stanowiące nieformalną ojczyznę świątecznych swetrów.

W klubowym sklepie Manchesteru United dostępne są dwa estetyczne, proste wzory, oparte na związanym bezpośrednio z klubem czerwonym kolorze i haśle, podkreślającym kolorystykę stroju Świętego Mikołaja. „Santa is a Red” czyni propozycję świąteczną od jednego z największych klubów świata czymś adekwatnie dopasowanym zarówno do kibiców najmłodszych, jak i tych starszych. Wizualnie różnica między tymi projektami, a polskimi odpowiednikami przestaje być jednak zauważalna.

Mniej konwencjonalny, oparty na motywie banana sweter przygotował inny brytyjski klub, operujący kolorem czerwonym. Arsenal w tym roku oferuje odważniejszy design, daleki od bezpiecznych projektów rodem z Polski. Różnicę stanowi jednak także cena – za oficjalny produkt z klubowego sklepu londyńczyków musimy zapłacić ponad dwukrotnie więcej w przeliczeniu na polskie złote.

Niemcy też mają „gust”

Nasi zachodni sąsiedzi, podobnie jak Anglicy, od lat wiedzą, co nosi się w Święta. Ciekawy wzór znaleźliśmy w oficjalnym sklepie mistrza Niemiec, czyli ekipy Bayernu Monachium. Ciekawe, czy motyw z misiem podoba się też Robertowi Lewandowskiemu.

Na koniec nasz faworyt. Tegoroczny sweter Borussi Dortmund jest po prostu piękny. Nie zapraszamy do dyskusji, bo nie ma o czym…

Coraz bardziej popularne

Moda na specjalne, często limitowane świąteczne ubrania zatacza tym samym coraz szersze kręgi, w których obrębie Polska wcale nie wypada źle. Schemat kolorowego, lekko kiczowatego swetra na Gwiazdkę zakorzenił się wśród nas prawdopodobnie na tyle mocno, by bronić się pod każdą szerokością geograficzną.

Komentarze

komentarzy