Panie znów dyskutują o rozmiarze. Trenerka Chelsea chce zmian w kobiecym futbolu

Żyjemy w czasach równości, w których nagle z dwóch płci zrobiło się kilka(naście). Nie ma podziałów na to, co komu wypada, a co nie. Czynności, które kiedyś były zarezerwowane dla mężczyzn, wykonują kobiety (i odwrotnie). Podobnie jest w sporcie.

Zarejestruj się z kodem GRAMGRUBO i graj BEZ PODATKU!

Nikogo już nie dziwi widok kobiet w ringu, na skoczni, czy… na murawie. Panie chcą robić to, co panowie, a w przypadku piłki nożnej nie zmieniano nic, poza wykonawcami. Takie same boiska, piłki, bramki… Wszystko.

Z jednej strony może to i dobrze, z drugiej warto zastanowić się, czy tak powinno być. W końcu kobiety – z całym szacunkiem i uznaniem – nie mają warunków fizycznych jak mężczyźni, nie mają takiej wydolności czy refleksu. Oglądając kobiecą piłkę często wydaje się, że bramkarki są… słabe. A to przecież nie tak.

Panie bronią po prostu inaczej, nie są tak wysokie, a ich czas reakcji można porównać z nastoletnim (ok. 15 lat) męskim bramkarzem. Emma Hayes, jedna z czołowych trenerek (obecnie Chelsea), także to widzi i ma pewien pomysł.

Gdyby wziąć piłkarza i piłkarkę i kazać im przebiec 10 jardów, w większości przypadków on zrobiłby to szybciej. Gdyby ci sami zawodnicy stanęli obok siebie i obydwoje skoczyli, zasięg mężczyzny będzie większy niż u kobiety. Nie sądzisz, że ma to znaczenie? – mówi Hayes w filmie dla BT Sports.

Więc, po pierwsze trzeba skupić się na bronieniu. Często słyszy się, że poziom bramkarek w kobiecej piłce jest niski. Według mnie bramki są troszkę za duże. Gdybyśmy dopasowali je do fizyczności kobiet, także mówilibyśmy o świetnych interwencjach, a nie skupiali na wytykaniu poziomu. Zamiast odzwierciedlać wszystko z męskiego futbolu, powinnyśmy dopasować go do naszego sportu, a także naszych fizycznych i taktycznych oczekiwań – zakończyła trenerka prowadząca Chelsea od 2012 roku.

Trzeba przyznać, że jest w tym wyłącznie trzeźwe spojrzenie i absolutna racja. Dobrze, że panie grają w piłkę, jednak nigdy nie będą robić tego jak panowie. Nie lepiej, nie gorzej – po prostu inaczej. Właśnie dlatego powinny popracować nad wytycznymi, by uprawiało im się ten sport jeszcze lepiej, przyjemniej i skuteczniej.

Zarejestruj się z kodem GRAMGRUBO i graj BEZ PODATKU!

Komentarze

komentarzy