Piłkarze Brentford rezygnują z symbolicznego klękania

Śmierć George’a Floyda poruszyła cały świat, w tym również ten piłkarski. W wielu ligach zawodnicy na znak symbolu klękali przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Taka sytuacja cały czas ma miejsce na angielskich boiskach. Piłkarze Brentford w oficjalnym klubowym komunikancie poinformowali, iż zaprzestają tej praktyki, tłumacząc swoją decyzję.

Sprawa Floyda ponownie nagłośniła problem rasizmu. Europejski futbol na swój sposób chciał włączyć się w walkę z dyskryminacją, wykonując symboliczny gest w postaci uklęknięcia tuż przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Cały czas ten symbol jest widoczny w meczach Premier League czy Championship. Część środowiska twierdzi, iż gest nie wnosi już nic do walki z rasizmem, a dla niektórych stał się pewnego rodzaju przymusem.

Piłkarze Brentford rezygnują z klękania

Jak się okazuje, w tym gronie są piłkarze Brentford, którzy w oficjalnym komunikacie klubu poinformowali, iż już podczas niedzielnego starcia z Barnsley nie wykonają tego gestu – Jako grupa piłkarzy zadecydowaliśmy, że nie będziemy już klękać przed rozpoczęciem meczu. Zacznie się to już przy starciu z Barnsley.

Ta decyzja zapadła po długich dyskusjach w grupie. Od czerwca wykonywaliśmy ten gest, podobnie jak zawodnicy innych klubów. Aktualnie nie wierzymy jednak, że ma to jakiś wpływ. Mamy nadzieję natomiast, że możemy wykorzystać nasze możliwości na promowanie równości rasowej w inny sposób.

Doświadczyliśmy na własnej skórze rasistowskich nadużyć, a także widzieliśmy przerażające komentarze kierowane do innych graczy. Istnieje potrzeba dalszego dążenia do położenia kresu wszelkiej dyskryminacji. Jako gracze będziemy pokazywać nasze zaangażowanie na rzecz wspólnoty i równości rasowej, zarówno na boisku, jak i poza nim.

Komentarze

komentarzy