Pogoń podobnie jak Legia zbuduje akademię z pomocą MSiT

(Fot. Pogoń Szczecin)

Dokładnie tydzień temu pojawiła się informacja o tym, że Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansuje budowę akademii Legii. Dzisiaj dowiadujemy się, że MSiT wesprze również projekt Pogoni Szczecin, która otrzyma kwotę 30 milionów złotych. Ta prawdopodobnie wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów związanych z inwestycją. 

O spotkaniu władz miasta z ministrem Witoldem Bańką w sprawie budowy akademii dla Pogoni poinformowało na swoim profilu na Twitterze Radio Szczecin. Kwota 30 milionów złotych ma pokryć całość inwestycji, którą szacuje się na około 27 milionów. Pieniądze, które ewentualnie pozostaną, mają być przeznaczone na przebudowę ulicy Twardowskiego. Prace mają ruszyć w przyszłym roku i zakończyć się w 2020 roku.

 

W skład Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży mają wchodzić trzy pełnowymiarowe boiska z naturalną nawierzchnią oraz jedno sztuczne boisko zadaszone pod tzw. balonem. Wszystkie mają być oświetlone. Ponadto mają powstać również gabinety odnowy biologicznej, sale konferencyjne, siłownie czy gabinety dla trenerów. Tydzień temu pisaliśmy o akademii Legii, która otrzymała dofinansowanie w wysokości 11 milionów złotych. Mistrzowie Polski dostali mniejszą kwotę, ale ich akademia będzie większa niż ta, która powstanie w Książenicach. Władze Pogoni początkowo chciały uzyskać dofinansowanie na budowę nowego stadionu, ale ministerstwo niechętnie wspiera tego typu projekty, które są dużo bardziej kosztowne. Jak zapewnia prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, budowa stadionu i akademii będzie trwała równolegle. Początkowo w pierwszej kolejności miała ruszyć budowa Stadionu Miejskiego.

– To jest nasza strategia, że wszelkiego rodzaju obiekty, które mają służyć szkoleniu dzieci i młodzieży, znajdują nasze uznanie. Teraz piłka jest po stronie władz Szczecina. Wola jest, chęć wsparcia też. Czekamy na dokumenty i na to aż prace ruszą – mówił minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Minister zapewniał również, że jest otwarty na współpracę z innymi klubami w Polsce, które mają podobne projekty do realizacji. – W kolejce są wnioski Jagiellonii Białystok czy Cracovii. Pogoń jest gotowa pod względem formalno-prawnym. Nie zamykamy się na tego rodzaju obiekty w innych częściach Polski. Tylko samorządowcy czy kluby muszą być gotowe do tego, aby tego rodzaju inwestycje podjąć. A przede wszystkim znaleźć środki własne – tłumaczył Witold Bańka.

Trzeba przyznać, że stadion Pogoni Szczecin jest jednym z najstarszych i tym samym najbrzydszych w ekstraklasie. Stadion imienia Floriana Krygiera powstał jesienią 1925 roku, przez następne lata był jedynie modernizowany. Z obecnych drużyn grających w ekstraklasie tylko Pogoń, Wisła i Sandecja Nowy Sącz nie mają nowoczesnego obiektu. Różnica pomiędzy „Portowcami” a beniaminkiem jest taka, że w Nowym Sączu trwa budowa stadionu. Dlatego zespół Radosława Mroczkowskiego swoje domowe spotkania rozgrywa na stadionie w Niecieczy. W Płocku równie często jak w Szczecinie mówi się o potrzebie budowy nowego obiektu.

Fortuna: Odbierz 110 zł na zakład bez ryzyka
+ do 400 zł bonusu!

 

 

Komentarze

komentarzy