Polska – Albania. Historia spotkań

W poniedziałkowy wieczór reprezentacja Polski zagra na PGE Narodowym z Albanią. Będzie to już trzynasty pojedynek obu ekip. Znacznie lepszy bilans mają „Biało-Czerwoni”, którzy dziewięciokrotnie sięgali po zwycięstwo.

Pierwszy raz reprezentacja Polski zmierzyła się z Albanią w 1949 roku w Warszawie. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem „Biało-Czerwonych” 2:1, a do siatki trafili w tym meczu Gerard Cieślik oraz Józef Kohut. Do 1989 roku włącznie obie reprezentacje rywalizowały dziewięciokrotnie. Poza wspomnianym już meczem, „Biało-Czerwoni” wygrali jeszcze cztery pojedynki. W dwóch padł remis, natomiast jeden mecz zakończył się zwycięstwem Albanii. Mowa o pojedynku z 1953 roku, który został rozegrany w Tiranie. Albania wygrała wtedy 2:0.

Seria zwycięstw

Po 1989 roku, reprezentacja Polski zmierzyła się z Albanią czterokrotnie. Mowa o czterech zwycięstwach. Pierwsze dwa mecze rozegrane zostały w ramach potyczek towarzyskich. W 2005 roku „Biało-Czerwoni” wygrali w Szczecinie 1:0 po golu Macieja Żurawskiego już w 1. minucie meczu.

Trzy lata później reprezentacja Polski również wygrała 1:0 i ponownie do siatki w pierwszej fazie spotkania trafił Maciej Żurawski, który wpisał się na listę strzelców w 3. minucie pojedynku. Wielu kibiców bardzo dobrze pamięta ostatnie dwa mecze Polski z Albanią, które były rozgrywane w ramach eliminacji do mistrzostw świata w Katarze.

Oba kończyły się zwycięstwami „Biało-Czerwonych”, choć trzeba przyznać, że Albania w tych pojedynkach zaprezentowała się z bardzo dobrej strony. Wystarczy powiedzieć, że w przegranym 1:4 meczu na PGE Narodowym, reprezentacja Albanii stworzyła sobie znacznie więcej sytuacji bramkowych (12 do 6), jednakże wykonała sporo niecelnych lub zablokowanych uderzeń

Ostatnie 5 spotkań Polska – Albania

Polska 4-1 Albania

Polska 1-0 Albania

Polska 2-2 Albania

Tym samym bilans meczów z Albanią jest następujący: 13 spotkań, 9 zwycięstw, 3 remisy i 1 porażka z bilansem bramkowym 19-8. Miejmy nadzieję, że w poniedziałkowy wieczór nasi piłkarze dorzucą kolejne zwycięstwo.