Polska gościnność na „naszych” turniejach. Trzynaście spotkań i zaledwie… dwa zwycięstwa

W XXI wieku, Polska organizowała już cztery piłkarskie imprezy. Mowa konkretnie o Euro U-19 w 2006 roku, EURO 2012, Euro U-21 w 2017 roku oraz tegorocznych mistrzostwach świata do lat 20. Niestety, w naszych piłkarzach na wszystkich turniejach obudziła się polska gościnność.

Zaczniemy od najstarszej imprezy, czyli Euro U-19. W grupie A reprezentacja mierzyła się z Austrią, Czechami oraz Belgią. Zmagania na tym turnieju, Polska zakończyła już na fazie grupowej. Po trzech spotkaniach z dorobkiem trzech punktów kadra zajęła trzecie miejsce. Udało się wygrać jedno spotkanie. Mowa o starciu z Belgią, w którym zwyciężyliśmy 4-1. Co ciekawe, trzy gole w tej rywalizacji strzelił często wspominany w ostatnim czasie Dawid Janczyk.

Zarejestruj się z kodem GRAMGRUBO i graj BEZ PODATKU!

Ogromne nadzieje pokładano jednak w innej imprezie. Mistrzostwa Europy w 2012 roku miały być momentem, gdy Polska w końcu przekroczy próg fazy grupowej na EURO. Sprzyjały nawet okoliczności do zrealizowania tego celu. W grupie nasza kadra rywalizowała z Grecją, Rosją oraz Czechami. Każdy przeciwnik był zatem w zasięgu podopiecznych Smudy. Niestety, oczekiwania przerosły możliwości naszych piłkarzy. Polska zajęła ostatnie miejsce w grupie, zdobywając zaledwie dwa punkty (remisy z Grecją oraz Rosją).

Bez zmian

Jeszcze gorzej spisali się pięć lat później zawodnicy do lat 21. W grupie reprezentacja mierzyła się ze Słowacją, Szwecją oraz Anglią. Zmagania na turnieju zaczęły się wręcz idealnie. Już w pierwszej minucie pierwszego meczu Polska zdobyła bramkę, wychodząc na prowadzenie w starciu ze Słowacją. Ostatecznie spotkanie zakończyło się porażką 1-2. Same zmagania w grupie, kadra zakończyła z jednym punktem zdobytym w meczu ze Szwecją.

Teoretycznie największy sukces osiągnęli w tym roku gracze do lat 20. Nasza reprezentacja zagrała bowiem w 1/8 finału rozgrywek. Awans do fazy play-off jest podyktowany przede wszystkim przepisami, które obowiązują na turnieju. Trzecia drużyna z grupy ląduje bowiem w klasyfikacji drużyn z tego właśnie miejsca. Polska po zwycięstwie nad Tahiti i remisie z Senegalem, zagwarantowała sobie udział w 1/8. Przygoda z MŚ zakończyła się na meczu z Włochami.

Podsumowując wszystkie mecze naszych kadr na polskiej ziemi, statystyki są niestety wręcz przerażające. Trzynaście spotkań, dwa zwycięstwa, cztery remisy i aż siedem porażek. Może lepiej gdyby nasz kraj unikał organizowania takich imprez?

Zarejestruj się z kodem GRAMGRUBO i graj BEZ PODATKU!

Komentarze

komentarzy