Poznajcie stadiony turnieju – Arena Lublin

Piłkarska inauguracja Areny Lublin w 2014 roku (Fot. Dariusz Miącz)

Choć pierwszy mecz Euro U-21 2017 odbędzie się w Kielcach, to cała otoczka oraz ceremonia otwarcie będzie mieć miejsce w Lublinie, tuż przed spotkaniem Polska – Słowacja. Ile meczów do tej pory odbyło się przy ulicy Stadionowej, ilu było gospodarzy, kto najliczniej wypełnił sektor gości, a kibice jakiego klubu jako pierwsi odpalili pirotechnikę? Zapraszamy na garść statystyk i ciekawostek prosto z Lublina.

Stadion zbudowano w miejscu dawnej cukrowni i jest położony blisko dworca PKP, z którego na piechotę dojdziemy w kilka minut. Podobnie jak ze starym obiektem przy Alejach Zygmuntowskich, obecnie służy głównie żużlowcom, choć od święta grają na nim juniorzy Motoru, a podczas Euro jest bazą treningową reprezentacji Słowacji.

Inauguracja odbyła się w 2014 roku, ale nie było nim sportowe wydarzenie. 27 września zorganizowano koncert TVN-u z udziałem m.in. Eweliny Lisowskiej. Piłkarski debiut zaliczyła kadra Marcina Dorny, wtedy jeszcze będąca grupą U-20. 9 października 2014 Polacy pokonali Włochów 2:1, a pierwszego gola na nowym stadionie strzelił Mariusz Stępiński. Podstawowy napastnik młodzieżówki bardzo miło wspomina występy na lubelskim obiekcie. Strzelił tutaj bramkę nie tylko w meczu z Włochami, ale również rok później, tym razem dwukrotnie wpisał się na listę strzelców w meczu z Izraelem. Wtedy trafił również Krzysztof Piątek, podobnie jak uczynił to Jarosław Jach podczas meczu z Węgrami, gdy efektownym rzutem wolnym pokonał madziarskiego bramkarza.

Pirotechnika odpalona przez kibiców Motoru (Fot. Dariusz Miącz)
  • Do tej pory Arena Lublin miała trzech klubowych gospodarzy. Od początku istnienia stadionu gra na nim Motor Lublin. W sezonie 2015/16 dzielił obiekt z Lublinianką, a w minionym z grającym w ekstraklasie Górnikiem Łęczna.
  • Na Arenie Lublin do tej pory odbyło się 100 oficjalnych meczów piłkarskich. 50 z nich, gdy gospodarzem był Motor Lublin, 25 z udziałem Lublinianki, 18 Górnika Łęczna, trzy razy grała tutaj młodzieżowa reprezentacja Polski, a cztery mecze odbyły się w ramach Lotto Lubelskie Cup latem 2015 roku, gdy grały tam: Lechia Gdańsk, Hannover 96, Szachtar Donieck i AS Monaco. Dodatkowo rozegrano mecze futbolu amerykańskiego i rugby, a także młodzieżowy turniej Duńczyk Cup 2017, o którym niedawno pisaliśmy.
  • Pierwszymi kibicami odpalającymi pirotechnikę byli… fani Orląt Radzyń Podlaski. 2 maja 2015 podczas meczu z Motorem Lublin, niejako rozdziewiczyli w tym kibicowskim aspekcie nowy stadion.
  • Najwięcej kibiców pojawiło się na pierwszym meczu na Arenie: Polska–Włochy w październiku 2014 roku. Wtedy wykupione zostały wszystkie bilety, podobnie jak przed dwoma meczami Polaków na Euro.
  • Najwięcej kibiców gości było podczas meczu Motoru Lublin z Polonią Przemyśl. Wtedy w sektorze dla przyjezdnych zasiadło ponad 900 osób, a to za sprawą połączonych sił kibiców przemyskich, Wisły Kraków, Stali Stalowa Wola i Łady Biłgoraj.

forBET – Zarejestruj się z kodem EURO21, wpłać 100zł, a na Twoim koncie pojawi się 250zł!

Komentarze

komentarzy