Premier League rajem dla agentów. Kto wydał najwięcej na prowizje dla przedstawicieli piłkarzy?

Mino Raiolaprzez kilka lat wydoił z Premier League masę pieniędzy
Mino Raiolaprzez kilka lat wydoił z Premier League masę pieniędzy

Piłkarscy agenci z każdym kolejnym rokiem znaczą coraz więcej na rynku transferowym. Przenosiny Neymara do PSG uruchomiły lawinę, przez którą opłaty dla przedstawicieli piłkarzy nieuchronnie wzrosły.

Według raportu „The Times”, kluby Premier League wydały na prowizję dla agentów aż 211 milionów funtów, co stanowi wzrost o 37 milionów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Mowa tutaj zaledwie o dwóch okienkach transferowych – letnim w ubiegłym roku oraz zimowym w bieżącym. Wobec narastających wydatków, zespoły z angielskiej ekstraklasy zamierzają przeforsować pomysł zakazu opłat dla agentów, aby ograniczyć wpływ pośredników w tej grze.

Władze angielskich klubów proponują, aby wszyscy agenci pracujący na terenie Anglii byli zobowiązani do:

– zdawania egzaminów w tym kraju,

– posiadania brytyjskiego konta bankowego,

– zawierania transakcji transferowych za pomocą wspomnianego konta,

– przygotowywania corocznego sprawozdania finansowego dla angielskiego związku piłki nożnej.

„The Times” ujawnia, że ​​80% transferów w ubiegłym sezonie obejmowało agentów, którym pieniądze wypłacał nie tylko gracz, ale także i klub kupujący. Co ciekawe w 2016 roku mieliśmy do czynienia z „potrójną reprezentacją”, kiedy to barwy klubowe zmieniał Paul Pogba. Mino Raiola, agent zawodnika, reprezentował Juventus, Manchester United, a także samego zawodnika. Dzięki temu udało mu się zarobić 41 milionów funtów.

W zeszłym sezonie przeprowadzono 541 transakcji z udziałem klubów Premier League (transfery, nowe kontrakty oraz wypożyczenia), z czego 426 obejmowało „podwójną reprezentacje”. Najbardziej rozrzutnym klubem w tym okresie okazał się Liverpool, który wydał na agentów 26,8 miliona funtów. Drugie miejsce należy do Chelsea, zaś trzecia lokata przypadła Manchesterowi City. Poniżej cała lista.

fot: The Times
fot: The Times

Zakaz polegający na tym, że tylko zawodnicy będą mogli płacić swoim agentom za dokonanie transakcji, jest jednym z wielu nowych przepisów, które liga chce wprowadzić w kolejnych latach. Pod dyskusję poddano także termin zakończenia okienka transferowego, od tego sezonu zamykające się przededniu rozpoczęcia sezonu w Premier League.

Zakład bez ryzyka w Fortunie. Możesz wejść i odebrać go właśnie w tym momencie

Komentarze

komentarzy