Premier League zaczyna testy ws. powtórek wideo. Będzie rewolucja?

kamera

Wraz z początkiem obecnego sezonu władze Premier League zaakceptowały testy powtórek wideo. Na razie specjalni oficjele rozpoczęli je w spotkaniach „z odtworzenia”. Za rok testy mają poszerzyć się o spotkania na żywo. Co dokładnie będzie badane i w jaki sposób?

Do tej pory w Anglii nie dochodziło do żadnych takowych testów. Teraz jednak ma się to zmienić. Całość operacji ma obejmować dwóch tzw. oficjeli, którzy będą w specjalnym pomieszczeniu (nazwanym centrum meczowym) na obrzeżach Londynu oglądać dane spotkanie. Podobne testy miały miejsce w Holandii.

W całym sezonie Premier League do tej pory odbyło się już 12 takich meczów, w których to specjalni oficjele mieli możliwość skorygowania od dwóch do czterech decyzji głównego arbitra. Jak pokazały badania, analiza tych zdarzeń – między innymi te, które dotyczą prawidłowo zdobytej bramki, rzutu karnego czy przyznania czerwonej kartki dla zawodnika – zajmuje mniej niż 40 sekund.

Jeśli eksperymenty okażą się skuteczne, Premier League może rozpocząć badania na spotkaniach na żywo już od kolejnego sezonu.

Informacje na temat testów potwierdził szef angielskiego związku sędziów, Mike Riley: – Technologia, która może pomóc sędziom w podejmowaniu właściwej decyzji bez zakłócania przebiegu gry, jest oczywiście przez nas mile widziana. IFAB zobowiązała się do testów, które mają potrwać przez co najmniej dwa lata i ważne jest, aby wykorzystać ten czas do identyfikacji wykorzystania technologii na boiskach piłkarskich w jak najlepszy sposób. W tym sezonie używaliśmy takich metod w 12 spotkaniach. Były to mecze z odtworzenia, czyli nie doszło do kontaktu z sędziami podczas meczu. Będziemy kontynuować takie badania przez cały sezon.

Głos w tej sprawie zabrał także obecny Prezydent FIFA, Gianni Infantino, który również potwierdził, że rozegranie kilka dni temu spotkanie pomiędzy Niemcami i Włochami odbyło się przy użyciu dodatkowej technologii: – Podążamy ku nowemu rozdziałowi w historii piłki nożnej – stwierdził Szwajcar.

Dalsze eksperymenty w spotkaniach międzynarodowych są planowane podczas marcowej przerwy na reprezentację. Badania są również prowadzone w innych miejscach, między innymi w Pucharze Holandii, w którym rozpoczęto je w spotkaniach na żywo już we wrześniu. Marzeniem Infantino jest, aby już na kolejnych mistrzostwach świata w Rosji każdy sędzia w jakimkolwiek spotkaniu czempionatu mógł użyć powtórki wideo do rozstrzygnięcia spornej sytuacji.

Oprócz Premier League, również włoska Serie A zamierza już od kolejnego sezonu podążyć za angielską ekstraklasą i przeprowadzać pierwsze spotkania z powtórkami wideo w spotkaniach „na żywo”. Aktualnie w Italii jest to testowane podobnie jak w Premier League.

To pokazuje, że zwiększenie technologii na boiskach piłkarskich jest wręcz nieuniknione. Po tym, jak w Anglii cztery lata temu wprowadzono technologię goal-line, tym razem całość tej operacji może być o wiele bardziej rozległa.

Komentarze

komentarzy