Premier League znowu żywa. Pierwsze takie rozgrywki Ligi Mistrzów od 2011 roku!

W pierwszej dekadzie XXI wieku trudno było sobie wyobrazić rozgrywki Ligi Mistrzów bez angielskich ekip. Zespoły z Premier League regularnie grały w ćwierćfinałach, półfinałach tego turnieju. Sytuacja w ostatnich latach dla Anglików nie była już tak kolorowa. Wydaje się jednak, że kibice Premier League w końcu mogą odetchnąć z ulgą. 

Przez lata toczy się spór, który liga jest najlepsza na świecie. Oczywiście trudno znaleźć konsensus w tej sprawie, lecz kilka wcześniejszych sezonów sugeruje, że na pierwsze miejsce wysunęła się LaLiga. Potwierdza to statystyka odnośnie liczby drużyn w europejskich rozgrywkach. Obecny sezon jest inny. Choć jeszcze nie wszystkie rewanże 1/8 finału LM zostały rozegrane, to Premier League już może poszczycić się największą liczbą reprezentantów w ćwierćfinałach. A może być jeszcze lepiej!

Odbierz darmowy zakład 20 zł 

W walce o to cenne trofeum pozostało sześć ekipy + dwie drużyny, które dołączą do szczęśliwców po środowych spotkaniach. We wspomnianej szóstce mamy aż trzy drużyny z ligi angielskiej. Mowa o Manchesterze United, Tottenhamie i Manchesterze City. Tę trójkę może wzbogacić Liverpool, który zmierzy się w Monachium z Bayernem.

Warto zaznaczyć, że żadna inna liga nie będzie mieć dwóch swoich przedstawicieli. Nawet biorąc pod uwagę pomyślne rezultaty w środowych rywalizacjach. W Lidze Mistrzów pozostały bowiem następujące kluby – Juventus, Porto, Ajax + Bayern/Liverpool, Lyon/Barcelona. Tak dobrego sezonu dla angielskiej piłki, kibice tej ligi nie przeżywali bardzo długo. Ostatni raz 3 ekipy z Premier League znajdowały się w ćwierćfinale podczas sezonu 2010/2011. Do półfinału dostała się wtedy tylko jedna drużyna (Manchester United, który pokonał Chelsea).

Koniec marazmu

W następnych latach było tylko gorzej. Oto liczba drużyn z ligi angielskiej, które grały w ćwierćfinałach ostatni raz:

 2011/2012 – jeden reprezentant (Chelsea)
2012/2013 – brak reprezentanta
2013/2014 – dwóch reprezentantów (Chelsea i Manchester United)
2014/2015 – brak reprezentanta
2015/2016 – jeden reprezentant (Manchester City)
2016/2017 – jeden reprezentant (Leicester)
2017/2018 – dwóch reprezentantów (Liverpool i Manchester City)

Jeśli podopiecznym Juergena Kloppa uda się awansować w rywalizacji z Bayernem, ekipy z Premier League powtórzą pamiętny sezon 2008/2009. Wtedy bowiem, liga angielska miała aż czterech przedstawicieli w ćwierćfinale, natomiast do półfinału awansowały aż trzy drużyny! Co ciekawe, ostatecznie z triumfu cieszył się jedyny, inny klub w tej stawce, czyli Barcelona.

Odbierz darmowy zakład 20 zł 

Komentarze

komentarzy