Sędziowanie w Brazylii

W meczu otwarcia sędzia dyktuje karnego dla Brazylii po upadku Freda. W meczu Meksyk – Kamerun sędziowie nie uznają dwóch prawidłowych bramek dla Azteków. W meczy Bośnia – Nigeria Dzeko strzela bramkę, a liniowy sygnalizuje spalonego, Bóg jeden wie, dlaczego? Iran skrzywdzony w meczu z Argentyną, po ewidentnym faulu w polu karny w drugiej połowie.

Tych błędów jest bardzo dużo i wymienianie sędziów z nazwisk nie ma większego sensu. Wielu kibiców i ekspertów jest zdania, że pod względem sportowym to najlepsze mistrzostwa w historii. Natomiast sędziowanie to nieustanne błędy wypaczające wyniki meczów. Przypomnę, że są w tej chwili rozgrywane jeszcze mecze w grupach. Pierwsze pytanie, jakie należy sobie postawić to, czy na Mundial pojechali najlepsi sędziowie? Odpowiedź jest oczywista i wynika z polityki FIFA. Każdy kontynent musi dostać odpowiednią liczbę miejsc. W Brazylii z gwizdkami biegają sędziowie najlepsi na swoim kontynencie, a nie najlepsi na Świecie.

http://www.fifa.com/worldcup/organisation/referees/

Przepisy gry w piłkę w każdym zakątku są takie same, jednak poziom rozgrywek i trudność w ich sędziowaniu już nie. Mistrzostwa Świata powinny być sędziowane przez najlepszych sędziów to jest jasne. Niektórzy sędziowie prezentują słaby poziom lub mają zbyta małe doświadczenie, ale „ktoś” ich wybrał i wysłał do Brazylii. Winienie sędziów za te wszystkie poważne błędy byłoby dużym uproszczeniem.

Piłkarscy decydenci boją się nawet prostych, wynikających z logiki, czy zdrowego rozsądku zmian. Lobby sędziowskie, które ma dużo „do gadania” w FIFA nie chcę, aby jego rola osłabła. Jest to naturalna reakcja obronna.

Wydawało się, że punktem zwrotnym będzie mecz Anglii z Niemcami w 2010 roku. Krótkie przypomnienie wydarzeń z tamtego meczu. W 32 minucie Niemcy prowadzili już 2-0. W 37 minucie Matthew Upson strzelił bramkę na 2-1 i Anglicy wrócili do gry. Minutę później pięknym strzałem popisał się Frank Lampard i piłkarze byli przekonani, że jest 2-2. To jedna z bramek, którą pamięta się na długie lata. Ta na pewno będzie pamiętana przez każdego angielskiego kibica do końca życia. Ku zdziwieniu i wściekłości kibiców sędzia orzekł, że piłka nie przekroczyła linii bramkowej całym obwodem.

Tu dochodzimy do Blatter, który przed Mistrzostwami Świata w RPA pytany, dlaczego FIFA nie jest zwolennikiem większego udziału zapisów komputerowych, czujników i innych dostępnych technologii powiedział: Kibice piłki kochają rozmowy o pomyłkach, ponieważ mylenie się jest częścią natury ludzkiej, to część tej dyscypliny.

Frank Lampard po tym meczu powiedział: To totalna głupota. Przed turniej mieliśmy spotkania z FIFA i spędziliśmy kilka godzin na rozmowach o zmianach w przepisach i ich wpływie na grę. Wszystkie te zmiany miały ograniczyć pomyłki sędziów. Pięciu sędziów miało być przełomową dla piłki zmianą. Najważniejszej, czyli tej z wykorzystaniem dostępnej technologii, która gwarantuje uniknięcie takich błędów, nie wprowadzono.

Co się zmieniło w sędziowaniu od tamtego czasu? Niewiele. Jest linia malowany spray’em i Goal Line Technology. Niewiele, ponieważ biorąc pod uwagę błędy sędziowskie z ostatnich 4 lat należało pójść dalej. Mecz Argentyny z Iranem, faul na reprezentancie Iranu w polu karnym przy stanie 0-0, sędzia nie przerywa gry. Powtórki nie pozostawiają złudzeń. Po chwili jednak dociera do mnie, że sędzia był daleko za akcją i nie był w stanie dobrze ocenić tej sytuacji. Nie mógł gwizdnąć.

Sędziowanie jest coraz trudniejsze, ponieważ zmienia się piłka. Na Mundialu nikt nie gra już na dwa kontakty, kontry mają czasami 3 lub 4 podania i nie trwają nawet 10 sekund. Podania prostopadłe, do których wychodzi Suarez, Aguero, Robben, czyli najszybsi gracze świata, to prędkość 35 km na godzinę. W linii z obrońcą napastnik znajduje się ułamek sekundy. W takich sytuacjach oko ludzkie nie jest w stanie wyłapać, czy był spalony, czy nie. Fizycznie i szybkościowo gracze przygotowani są perfekcyjnie. Gra jest coraz szybsza, ale oko ludzkie szybsze nie będzie. Nie będzie widziało więcej, nie obejmie większej przestrzeni na boisku. W tym wszystkim coraz większą rolę odgrywa intuicja lub prosta zasada: nie jesteś pewny, nie gwiżdżesz. FIFA jest zdania, że technologia i analizy wideo spowolnią grę. Anglicy zrobili testy dotyczący spalonych. Komputer analizował akcję i wysyłał decyzję do sędziego. Wszystko to odbyło się w ciągu 1 sekundy. Analiza kluczowych decyzji o karnym, czerwonej kartce to kilka sekund. Nie spowolni to bardziej gry niż protesty piłkarzy. Poza tym, ile jest takich sytuacji w czasie meczu? Nie pomoże pięciu sędziów, ani dodatkowe szkolenia. Trzech sędziów wystarczy pod warunkiem, że będą wspierani przez technologię, a nie przez wiecznie stającego w obronie sędziów Blattera. To im nie pomoże, ponieważ cała krytyka i tak spadnie na nich.

Czy rola sędziów osłabnie? Nie! Co więcej, ludzie odzyskają do nich utracone zaufanie. Ich wpływ na grę będzie na takim samym poziomie, a w wypadku wątpliwości w sytuacji, która decyduje o losach meczu, będą mogli wykorzystać coś, co da im 100% pewność, że podjęli słuszną decyzję.

Czy Blatter, który jest pod obstrzałem po aferze z wyborem Kataru na organizatora Mistrzostw Świata zrewolucjonizuje sędziowanie? Wydaje się, że po Brazylii nie będzie już odwrotu.

Są błędy ewidentne wynikające z braku umiejętności. Są też te, które zostały popełnione, ponieważ sędzia nie mógł dostrzec tego, co dostrzegli eksperci, czy kibice oglądający 5 powtórkę. To samo może robić sędzia techniczny siedzący na stadionie w pokoju z monitorem. Po chwili sędzia dostaje informację i … Fred dostaje żółtą kartkę za próbę wymuszenia karnego, Meksyk prowadzi 2-0, Dzeko tonie w objęciach kolegów, a Iran obejmuje sensacyjne prowadzenie z jednym z faworytów imprezy.