Skandaliczne oświadczenie FIFA dotyczące reprezentacji Rosji

Doczekaliśmy się oficjalnego komunikatu ze strony FIFA. Patrząc jednak na treść tego oświadczenia, międzynarodowa organizacja mogłaby lepiej zamilczeć. FIFA nie zamierza zawiesić reprezentacji Rosji czy klubów z tego kraju, natomiast nakazuje rozgrywanie domowych spotkań na neutralnym terenie, pod nową nazwą i bez używania flagi czy hymnu.

Mając na uwadze stanowisko federacji Polski, Szwecji oraz Czech, a także komunikaty m.in. ze strony Francji czy Anglii, można było mieć nadzieję, że FIFA pójdzie po rozum do głowy i zdecyduje się na zawieszenie reprezentacji Rosji. No cóż, taki scenariusz wydaje się praktycznie niemożliwy.

Oświadczenie FIFA

W oficjalnym komunikacie FIFA czytamy: FIFA chciałaby powtórzyć swoje potępienie użycia siły przez Rosję podczas inwazji na Ukrainę. Przemoc nigdy nie jest rozwiązaniem, a FIFA wyraża najgłębszą solidarność ze wszystkimi ludźmi dotkniętymi tym, co dzieje się na Ukrainie. FIFA Ponownie wzywa do pilnego przywrócenia pokoju i do natychmiastowego rozpoczęcia konstruktywnego dialogu. FIFA pozostaje w bliskim kontakcie z Ukraińskim Związkiem Piłki Nożnej i członkami ukraińskiej społeczności piłkarskiej, którzy proszą o wsparcie w opuszczeniu kraju tak długo, jak trwa obecny konflikt.

Aby zająć się sprawami związanymi z piłką nożną i we współpracy z UEFA, Biuro Rady FIFA – z udziałem prezydenta FIFA i sześciu prezydentów Konfederacji – jednogłośnie postanowiło podjąć natychmiastowe pierwsze kroki, zgodnie z zaleceniami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). To odwołania będzie obowiązywać:

  • Żadne międzynarodowe zawody nie będą rozgrywane na terytorium Rosji, a mecze „domowe” będą rozgrywane na terytorium neutralnym i bez widzów.
  • Stowarzyszenie członkowskie reprezentujące Rosję bierze udział we wszystkich zawodach pod nazwą „Związek Piłkarski Rosji (RFU), a nie „Rosja”.
  • W meczach, w których biorą udziały drużyny z Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej, nie będzie używana flagi ani hymn Rosji.

Na te śmieszne, bo inaczej nie można tego opisać, kary zareagował już Cezary Kulesza, który napisał: Dzisiejsza decyzja FIFA jest dla nas nie do zaakceptowania. W sytuacji wojny na Ukrainie nie interesuje nas gra pozorów. Nasze stanowisko pozostaje bez zmian: reprezentacja Polski NIE ZAGRA z Rosją w meczu barażowym, niezależnie od nazwy rosyjskiej drużyny. 

Komentarze

komentarzy