W związku z tym, iż czekamy jeszcze na start topowych europejskich lig, tym razem wspólnie legalnym bukmacherem Superbet przygotowaliśmy Superdrużynę miesiąca, złożoną z polskich piłkarzy, którzy zmienili lub być może zmienią klub w trakcie letniego okna transferowego.
W czerwcowym wydaniu skupiliśmy się na występach reprezentacji Polski. Cały zespół można zobaczyć pod tym linkiem.
Superdrużyna miesiąca: czerwiec
Bramka:
Bartłomiej Drągowski (Fiorentina)
Nadal nie wiadomo, gdzie będzie występować Bartłomiej Drągowski w trakcie sezonu 2022/2023. Kontrakt 24-letniego golkipera z Fiorentiną obowiązuje tylko do końca czerwca 2023 roku. W związku z tym, iż Drągowski stracił miejsce w wyjściowym składzie, a ponadto zespół wzmocnił Pierluigi Gollini, trudno wyobrazić sobie, by Polak został w ekipie z Florencji.
Gdzie może trafić Drągowski? Reprezentanta Polski łączono z kilkoma zespołami. W ostatnim czasie najgłośniej mówiono o Spezii, która szuka nowego golkipera. Na przeszkodzie stoją jednak oczekiwania Fiorentiny, które są nieadekwatne do sytuacji Drągowskiego w klubie. Z tego też powodu 24-latek nie trafił do Espanyolu.
Obrona:
Mateusz Wieteska (Clermont)
W tym przypadku mówimy o zaawansowanej transakcji, która jest na ostatniej prostej. Mateusz Wieteska ma opuścić Legię i trafić do zespołu z Ligue 1. Tą ekipą jest Clermont. Warszawski klub otrzymał bardzo atrakcyjną ofertę w postaci ponad miliona euro. Dla Wieteski to oczywiście szansa na wykonanie ważnego kroku w karierze.
Jan Bednarek (Southampton)
W kontekście Jana Bednarka mowa w dużej mierze o spekulacjach. Na początku maja 26-latka łączono z przenosinami do Napoli, ale zespół z Serie A skupił się na innych defensorach. Od tego momentu przewinęło się kilka informacji z przeciętnych źródeł. Trzeba jednak pamiętać, że okno transferowe trwa jeszcze ponad miesiąc. Kilka dużych zespołów może zwrócić uwagę na Jana Bednarka, gdy ich plany A spalą na panewce. Sytuacja 26-latka z pewnością jest warta obserwowania.
Michał Helik (Lech Poznań)
Wyjątek w naszej Superdrużynie, gdyż mówimy o zawodniku, który najprawdopodobniej trafi z Championship do PKO BP Ekstraklasy. Poważne zainteresowanie 26-latkiem wykazuje Lech Poznań, ale na ten moment mistrz Polski nie może spełnić żądań finansowych Barnsley.
Zespół Michała Helika spadł do League One, co oznacza, iż przeprowadzka 26-latka wydaje się nieuchronna. W przypadku, gdy Lech nie zdoła ściągnąć środkowego defensora, Helik zapewne otrzyma ofertę od jednego z klubów Championship.
Pomoc:
Sebastian Szymański (Feyenoord)
Czas na drugą linię. Sebastian Szymański zdecydował się na opuszczenie Rosji. Choć początkowo wymieniano czołowe europejskie ligi, to ostatecznie Szymański wylądował w Feyenoordzie, gdzie będzie uczestniczyć w bardzo ciekawym projekcie. Przypomnijmy, że holenderski klub dotarł do finału Ligi Konferencji Europy, przegrywając decydujące starcie z Romą.
Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab)
Grzegorz Krychowiak zmienił klub z tego samego powodu co Sebastian Szymański. Tutaj jednak możemy mówić o dość sporym rozczarowaniu. Ekipa Al-Shabab to drużyna rywalizująca w Arabii Saudyjskiej. Czy występy 32-latka w tej lidze zagwarantują mu udział w mistrzostwach świata? Można mieć spore wątpliwości.
Piotr Zieliński (Napoli)
Dość gorący temat. W ostatnich dniach poważne zainteresowanie Piotrem Zielińskim wykazuje West Ham. Londyński klub złożył nawet ofertę za reprezentanta Polski, ale propozycja „Młotów” została odrzucona przez Napoli. W ekipie ze stolicy Anglii ambicje są jednak spore, gdyż o krok od West Hamu są Scamacca czy Kostić.
Pozostaje pytanie, czy Piotr Zieliński będzie chciał zrezygnować z gry w Lidze Mistrzów kosztem ewentualnych występów w Lidze Konferencji Europy. Z drugiej strony Premier League to znacznie atrakcyjniejsza liga, a dodatkowo West Ham zapewne zagwarantuje lepsze wynagrodzenie.
Jakub Kamiński (Wolfsburg)
Transfer dopięty już jakiś czas temu, ale zrealizowany w letnim oknie 2022. Jakub Kamiński został bohaterem głośnej przeprowadzki do Wolfsburga. Po udanym sezonie w Lechu Poznań, 20-latek będzie występować w Bundeslidze. Kamiński ma już za sobą pierwsze mecze rozegrane w Wolfsburgu i debiutanckie trafienie zanotowane w towarzyskim starciu z Brentford.
Atak:
Krzysztof Piątek (Hertha)
W linii ataku rozpoczynamy od Krzysztofa Piątka, który wrócił do Herthy po półrocznym wypożyczeniu w Fiorentinie. Zespół z Florencji nie zdecydował się na definitywny transfer reprezentanta Polski. Czy Piątek zostanie zatem w Bundeslidze? Na ten moment wydaje się, że są większe szanse na ponowną grę 27-latka w Serie A.
O Krzysztofa Piątka cały czas stara się Salernitana, która ma nadzieję, że uda się uzgodnić wypożyczenie.
Robert Lewandowski (FC Barcelona)
Bez wątpienia to najgłośniejszy i jednocześnie najważniejszy transfer z udziałem polskiego piłkarza w letnim oknie. Robert Lewandowski został zawodnikiem FC Barcelony. Kapitan naszej kadry dopiął swego i od sezonu 2022/2023 będzie reprezentować barwy ekipy z Camp Nou.
To największy transfer z udziałem Polaka. Barcelona zapłaciła bowiem 45 milionów euro. Kwota może wzrosnąć przy spełnieniu odpowiednich warunków.
Adam Buksa (Lens)
Superdrużynę zamyka Adam Buksa, który w trakcie letniego okna transferowego wrócił do Europy, podpisując kontrakt z Lens. To efekt udanych występów Buksy w MLS, a także gry w reprezentacji Polski. Niestety, początek przygody z francuskim zespołem nie zaczął się dla Buksy dobrze. 26-latek doznał kontuzji i nie może brać udziału w kontrolnych spotkaniach.
Ponadto Lens wzmocnił także Lois Openda, więc Adam Buksa musi przygotować się na zaciętą rywalizację.