Świat calcio odetchnął. Dwa, a w zasadzie 3 x „TAK”

Włosi w poniedziałek grali ostatni sparing przed Mistrzostwami Europy we Francji, pokonali Finlandię 2:0. Sam mecz bez historii. Antonio Conte przetestował kilka wariantów. Nazajutrz fanów Calcio zamiast opinii i komentarzy po spotkaniu narodowej reprezentacji, zainteresowały dwa inne wydarzenia. 

Nowy selekcjoner Squadra Azzurra

Od kilku miesięcy wiemy, że Antonio Conte po Euro’16 żegna się z reprezentacją. W związku z tym włoska federacja szukała nowego selekcjonera. Długo mówiło się o możliwym powrocie Roberto Donadoniego, czy też nawet Marcelo Lippiego. Prezydent włoskiej federacji piłkarskiej Carlo Tavecchio zdradził dziś, że nowym allenatore Squadra Azzurra zostanie 68 – letni Giampiero Ventura. Były szkoleniowiec Torino podpisał kontrakt na dwa lata, jego zarobki szacowane są na 1,3 mln euro rocznie.

Ventura nie jest jakimś wizjonerem, pewnie włoskiej piłki nie zbawi.  W ostatnich sezonach jednak dobrze radził sobie z zespołem Torino. Szczególnie obserwatorom mogła się podobać i utkwić w pamięci przygoda Torino w Lidze Europy, w której w pokonanym polu zostawili przecież Athletic Bilbao. Trener w swoim CV ma raczej drużyny przeciętne, potrafił jednak osiągać z nimi przyzwoite rezultaty. Nie ma co się oszukiwać, obecne pokolenie włoskich piłkarzy nie gwarantuje nieograniczonego pola manewru. Może więc na te trudne czasy dla Italii to najlepszy z możliwych wyborów? Życie pokaże…

Pozostając w kręgu wyborów. Dla Giampiero Ventury to bardzo obfite i owocne w wielkie wydarzenia lato. Zanim podpisał kontrakt przejęcia reprezentacji Włoch, wybrał sobie za żonę 40 – letnią Lucianę Lacriolę. Zatem lato 2016 dla byłego szkoleniowca Torino będzie niezapomniane.

Mexico

Legenda AS Romy podpisuje nową umowę

Za Francesco Tottim bardzo udana końcówka sezonu 2015/16. Kiedy otrzymywał szansę od Luciano Spalettiego, robił co się dało by jego Roma wywalczyła tytuł wicemistrzowski. Szczególnie niezapomniany pozostanie jego wkład w zwycięski mecz z Torino na Stadio Olimpico. Kiedy wchodził na boisko Roma przegrywała 1-2. Kiedy sędzia gwizdnął po raz ostatni Roma wygrała 3;2. Sam Totti dwukrotnie w odstępie kilku minut wpisał się na listę strzelców zostając bohaterem całego Rzymu. Sezon skończył z dorobkiem 5 bramek.

Mimo głośnego konfliktu z trenerem Luciano Spalettim obaj panowie dla dobra klubu potrafili się dogadać. Totti to żywa legenda klubu, od dziecka związany z jednym klubem. Obecnie takich piłkarzy już nie ma, dlatego wszyscy dookoła z takim szacunkiem wyrażają się o Francesco. 7 czerwca 2016 roku doszło do podpisania nowej, rocznej umowy. Zatem Roma i Totti powiedzieli sobie po raz kolejny sakramentalne „TAK”. Miłość od zawsze, na zawsze.

Copa Libertadores

O wielkości Il Capitano niech najlepiej przemówią liczby.

  • 28 marca 1993 roku, dzień debiutu w AS Roma we włoskiej Serie A
  • 4 września 1993 roku, premierowy gol w meczu przeciwko Foggii
  • najmłodszy kapitan w historii włoskiej Serie A. Przejął opaskę od Aldaira w roku 1998
  • 754 mecze w koszulce AS Romy, dla której zdobył 304 gole.

Grande Il Capitano. Po zejściu ze sceny i zakończeniu karier przez Lucę Toniego czy Antonio Di Natale, Totti został jednym z ostatnich gladiatorów włoskiej piłki. Miło będzie go obserwować przez kolejny sezon.

Komentarze

komentarzy