Szkocja – Polska: historia spotkań

Po raz jedenasty reprezentacja Polski zmierzy się ze Szkocją. Bilans spotkań tych ekip jest całkiem wyrównany, zarówno w kontekście wyników rywalizacji, jak i bilansu bramkowego. Ostatni raz „Biało-Czerwoni” rywalizowali ze Szkotami w 2015 roku w ramach eliminacji do Euro. Jak wspominamy ten oraz wcześniejsze mecze?

Pierwszy pojedynek obu reprezentacji miał miejsce 1 czerwca 1958 roku na Stadionie Dziesięciolecia. W towarzyskim starciu ze zwycięstwa cieszyli się Szkoci, którzy wygrali 2:1, a dwukrotnie do siatki trafił Bobby Collins. Z kolei bramkę dla Polski zdobył Gerard Cieślik.

Niecałe dwa lata później „Biało-Czerwoni” zrewanżowali się za tę porażkę, wygrywając na Hampden Park w ramach meczu towarzyskiego, który został rozegrany 4 maja 1960 roku. Polska zwyciężyła 3:2, a gole w tym meczu strzelali: Krzysztof Baszkiewicz, Lucjan Brychczy, Ernest Pohl. Z kolei bramki dla Szkocji zdobyli: Denis Law i Ian St. John.

Pierwszy mecz o punkty

Trzeci mecz Polski ze Szkocją miał miejsce 23 maja 1965 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W końcu obie reprezentacje zagrały o punkty w ramach eliminacji do mistrzostw świata. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1, a gole strzelili: Roman Lentner oraz Denis Law.

Drugie eliminacyjne spotkanie potoczyło się po myśli „Biało-Czerwonych”. Nasza kadra wygrała na Hampden Park 2:1, odwracając losy rywalizacji w końcówce meczu. Najpierw do siatki trafił William McNeill ze Szkocji, a po 84. minucie bramki dla Polski zdobyli: Ernest Pohl oraz Jerzy Sadek.

Kolejne cztery mecze obu reprezentacji to starcia towarzyskie. Najpierw Polska wygrała 1:0 w Poznaniu po golu Zbigniewa Bońka (mecz z 28 maja 1980), a następnie dwukrotnie padł remis: 1:1 na Hampden Park w 1990 roku oraz 1:1 na Stadionie Zawiszy Bydgoszcz w 2001 roku.

Eliminacje do Euro

Ostatnie dwa pojedynki Polski ze Szkocją to mecze w ramach eliminacji do Euro 2016. Najpierw reprezentacja Polski zremisowała na Stadionie Narodowym 2:2, a gole w tym meczu strzelili: Krzysztof Mączyński, Arkadiusz Milik, Shaun Maloney oraz Steven Naismith, a następnie w Glasgow również padł remis 2:2. Dwukrotnie do siatki trafił Robert Lewadnowski, natomiast gole dla Szkotów strzelili: Matt Ritchie i Steven Fletcher.

Bilans spotkań Polska Szkocja jest następujący:

Liczba spotkań: 10

Zwycięstwa Polski: 3

Remisy: 5

Porażki Polski: 2

źródło: hppn.pl

Komentarze

komentarzy