Talenty FM 2007 w prawdziwej piłce

Zainteresowanie losami talentów z serii Football Manager przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Nie mogliśmy na tym poprzestać, dlatego sporządziliśmy zestawienie obejmujące największe młode gwiazdy FM 2007.

Między słupkami stawiamy na Oscara Ustariego, często stanowiącego zaporę nie do przejścia, nawet dla najlepszych napastników w grze. W momencie rozpoczęcia rozgrywki jest dostępny za kwotę 2,4 mln euro z rodzimego Independiente. Szybko okazuje się, że były to dobrze zainwestowane pieniądze, gdyż mimo młodego wieku niemal z miejsca staje się jednym z lepszych bramkarzy na świecie. Przebieg jego prawdziwej kariery nie jest może jak z najpiękniejszej bajki, lecz Argentyńczyk kilka sukcesów odniósł i mogą one stanowić dobrą bazę do stworzenia solidnego, piłkarskiego CV. Razem z Messim czy Aguero zdobył w 2005 roku Mistrzostwo Świata w kategorii U-20, będąc w czasie turnieju podstawowym bramkarzem ,,Albicelestes”.  Kariera klubowa Ustariego to w gruncie rzeczy pasmo niepowodzeń. Pobyt w madryckim Getafe został naznaczony bardzo poważnymi kontuzjami, które w znaczący sposób utrudniały mu powrót na odpowiednie tory. Próbował szukać szczęścia w innych zespołach ze Starego Kontynentu, jednak zarówno Almeria jak i Sunderland, nie korzystały zbyt chętnie z jego usług. Mimo podatności na kontuzje i problemów z regularną grą, zdołał zaliczyć dwa spotkania w dorosłej reprezentacji Argentyny.

[sz-youtube url=” https://www.youtube.com/watch?v=osH5dCRGxY8″ width=”640″ height=”400″ /]

Jeśli nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni finansowo, to szaleństwem byłoby nie skorzystać z okazji ściągnięcia do swojego zespołu Garetha Bale’a. Sztandarowy produkt szkolenia akademii Southampton, może występować na lewej stronie defensywy. Taką pozycję zajmował również na początku swojej seniorskiej kariery, kiedy to na treningach ,,Świętych” próbował zatrzymać… Grzegorza Rasiaka czy Marka Saganowskiego. Już jako 17-latek decydował o sile czołowego klubu Championship, więc tak wielki talent nie mógł ujść uwadze możniejszych klubów. Na angaż młodego Walijczyka zdecydował się Tottenham i był to strzał w dziesiątkę. Szybko zorientowano się, że jego potencjał ofensywny predysponuje go do występów na lewej stronie pomocy lub nawet w środku pola. W barwach ,,Kogutów” wielokrotnie imponował niesamowitymi rajdami, co było zapowiedzią rekordowego transferu. Wielkie pieniądze zdecydował się za niego wyłożyć Real Madryt i raczej tego kroku nie żałuje. Bale jest oczywiście reprezentantem Walii, lecz nie odniósł z nią do tej pory żadnych sukcesów i trudno oczekiwać, by ta sytuacja uległa znaczącej zmianie.

4,5 mln euro to dla wielu zespołów niemała kwota do zapłaty za środkowego obrońcę. Jeśli jednak szukasz młodego defensora, który z miejsca wskoczy do pierwszego składu, a przy okazji znacząco się rozwinie, powinieneś sięgnąć po Stevena Taylora. 20-letni Anglik w latach juniorskich był napastnikiem, dlatego nawet jako stoper często strzela bramki. Rozpoczynając grę, możecie znaleźć go w kadrze Newcastle, właściwie niezależnie od tego, jaką wersję Football Managera uruchomiliście. Były reprezentant młodzieżowych reprezentacji ,,Synów Albionu” w zespole ,,Srok” występuje niemal od początku swojej kariery i jest ulubieńcem miejscowej publiczności. Taylor był już powoływany do seniorskiej kadry Anglii, lecz nie zdołał w niej jeszcze zadebiutować. Niestety, walecznego zawodnika nie obejrzymy już do końca trwającego sezonu Premier League, gdyż w spotkaniu przeciwko Chelsea, pod koniec 2014 roku, odniósł kontuzję ścięgna Achillesa.

Anglikowi może z powodzeniem partnerować Kolumbijczyk, Cristian Zapata, którego również jesteśmy w stanie kupić za około 4-5 mln euro. Jako 20-latek wchodził do wielkiej piłki we włoskim Udinese, słynącego ze znakomitego scoutingu. Możliwości defensora z Ameryki Południowej ściśle korelują z tymi, jakie posiada w rzeczywistości. Zwykle występuje na środku obrony, choć nieobca jest mu również pozycja na boku defensywy. Karierę rozpoczynał w jednym z najsłynniejszych klubów w ojczyźnie – Deportivo Cali. W 2005 roku został wypatrzony przez osoby związane z Udinese i spędził w tym klubie kilka sezonów. W 2011 roku podjął decyzję o odejściu z ,,Bianconerich” i zasilił hiszpański Villarreal. Jego rozbrat z Serie A trwał jednak tylko jeden sezon, gdyż ,,Żółtą Łódź Podwodną” zamienił na AC Milan, gdzie występuje do dziś. Mimo sporej sportowej klasy i 28 lat na karku, w reprezentacji wystąpił dotychczas tylko 31 razy. Był jednak ważnym ogniwem kadry swojego kraju na ostatnich, udanych dla Kolumbii Mistrzostwach Świata.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można zakładać, że postać Leyrieltona jest zupełnie anonimowa dla kogoś, kto nie miał styczności z FM 2007. Aby wykupić 18-letniego Brazylijczyka z Goias, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 1,9 mln euro. Z powodzeniem może występować jako ofensywnie usposobiony prawy obrońca bądź pomocnik. Jego prawdziwa kariera nawet w najmniejszym stopniu nie przypomina tej, jaką mieli okazję śledzić komputerowi gracze. Dość powiedzieć, że jego aktualna wartość rynkowa, według portalu transfermarkt.de, to 150 tys. euro (dla porównania, na 200 tys. euro jest wyceniany np. Adrian Klepczyński z Piasta Gliwice). 26-letni obecnie Leyrielton nigdy nie grał poza granicami Brazylii i istnieje poważne zagrożenie, że jego sen o karierze w Europie nigdy się nie ziści. Większą część swojej przygody z piłką spędził na wypożyczeniach do mało znanych klubów z niższych poziomów rozgrywkowych w Brazylii i, delikatnie mówiąc, furory tam nie zrobił. Mimo wszystko, jeśli gra w Football Manager… na pewno kupuje siebie do swojego teamu i to jedyny moment, gdy może poczuć się jak gwiazda.

Wielkim talentem w FM 2007 jest Andres Guardado. Etatowy reprezentant Meksyku może być wykupiony z rodzimego Atlasu za jedyne 2,5 mln euro. Zarówno w grze, jak i w rzeczywistości, może występować na lewej obronie lub lewym skrzydle, choć w ostatnim czasie najczęściej możemy go oglądać w roli środkowego pomocnika. Wydaje się, że stawianie na niego w roli skrzydłowego, najefektywniej wykorzystuje jego potencjał. Niedługo po tym, jak zatwierdzony został ostateczny kształt bazy danych Football Managera, Meksykanin przeniósł się do hiszpańskiego Deportivo La Coruna. W barwach zespołu z El Riazor występował przez kilka sezonów i w tym czasie mógł skonfrontować swoje umiejętności choćby z piłkarzami Lecha Poznań w Pucharze UEFA. W 2012 roku sięgnęła po niego Valencia, gdzie Guardado radzi sobie ze zmiennym szczęściem. W ubiegłbym sezonie ,,Nietoperze” wypożyczyły go na rundę wiosenną do Bayeru Leverkusen, lecz pobytu w Bundeslidze nie może zaliczyć do udanych, ponieważ dla ,,Aptekarzy” zagrał tylko czterokrotnie.  Obecnie, na podobnej zasadzie występuje w PSV Eindhoven, gdzie spisuje się nieporównywalnie lepiej i jest podstawowym graczem lidera Eredivisie. Meksykanin już 112 razy zakładał koszulkę reprezentacji swojego kraju, co w wieku 28 lat jest wyśmienitym osiągnięciem.

W roli pomocnika, skupiającego się na kryciu i rozbijaniu ataków przeciwnika, doskonale sprawdza się Lucas Leiva.  Trzeba za niego zapłacić niemal 5 mln euro, ale jest to doskonały sposób na wydanie pieniędzy z klubowej kasy. Wychowanek Gremio Porto Alegre szybko staje się czołową postacią środka pola każdej ekipy. 19-latek błyskawicznie trafił do wielkiego europejskiego klubu – Liverpoolu i występuje tam nieprzerwanie od 2007 roku. Brazylijczyk rzadko trafia do siatki, sporadycznie otwiera drogę do bramki swoim kolegom, jednak wykonuje tytaniczną pracę w środku pola ,,the Reds”. Wydaje się, że 28-letniemu obecnie defensywnemu pomocnikowi przydałaby się jednak zmiana otoczenia, by sprawdzić się w realiach innej ligi. 24-krotnie wystąpił w reprezentacji Brazylii, grał w jej barwach również na szczeblu juniorskim. Być może niektórzy z Was pamiętają, jak Polacy ograli Canarinhos na MŚ U-20 w Kanadzie w 2007 roku z Lucasem w składzie.

Celem zachowania równowagi, możemy ściągnąć do swojego teamu ultraofensywnego Shermana Cardenasa. Kolumbijczyk to istna petarda, a dodatkowym smaczkiem jest brak konieczności wydania na niego choćby złotówki, choć należy zaznaczyć, że nie zawsze chce podpisać kontrakt z każdym klubem. Na początku gry 17-latek jest piłkarzem klubu Bucaramanga i rozwija się w szalonym tempie. Niestety, jego kariera do tej pory nie przebiega zbyt pomyślnie. Mimo kapitalnych występów w juniorskich reprezentacjach Kolumbii, grał tylko w klubach ze swojej ojczyzny – Millonarios, La Equidad, Atletico Junior i Atletico Nacional. Sami przyznacie, że nie są to potęgi nawet w Ameryce Południowej. Zwykle był w tych zespołach podstawowym zawodnikiem, prezentował się przyzwoicie, strzelał bramki, asystował. Szansą na to, by jego przygodę z piłką można było nazwać karierą, jest transfer do ligi brazylijskiej, gdyż obecnie interesuje się nim choćby Palmeiras. Cardenas jest stosunkowo młody – ma 25 lat, więc istnieje szansa, że wypłynie jeszcze na szersze wody.

[sz-youtube url=” https://www.youtube.com/watch?v=7uFB4X1Tv6k” width=”640″ height=”400″ /]

Nazwisko Mokoena, większości piłkarskich kibiców kojarzy się z Aaronem, który zakładał koszulkę choćby angielskiego Portsmouth, jednak gracze Football Managera kojarzą zawodnika o tym samym nazwisku, robiącego furorę w prowadzonych przez nich zespołach. Legohang Mokoena jest doskonałym wyborem, jeśli potrzebujecie obsadzić swoją prawą flankę szybkim skrzydłowym za niewielkie pieniądze. Za jedyne 500 tys. euro można go pozyskać z utytułowanego klubu z Republiki Południowej Afryki – Orlando Pirates. 20-latek właśnie w wielkim klubie z ,,Czarnego Lądu” rozpoczynał swoją karierę, lecz obecnie gra dla innego znanego klubu z tego kraju: Mamelodi Sundowns. Niestety, do tej pory nie mieliśmy okazji oglądać go na europejskich boiskach, choć jego statystyki wskazują na to, że miałby szansę zaistnieć np. w naszej Ekstraklasie. Ośmiokrotnie wystąpił w reprezentacji Bafana Bafana, lecz ostatni raz miało to miejsce niemal 2,5 roku temu.

[sz-youtube url=” https://www.youtube.com/watch?v=HtHlGK1a-sM” width=”640″ height=”400″ /]

Można pomyśleć, że Carlos Vela ma wykupiony abonament na bycie talentem w kolejnych seriach Football Manager, gdyż regularnie pojawia się w zestawieniach opisujących największe gwiazdy tej serii gier. Istotnie, Meksykanin dysponuje nieprzeciętnymi możliwościami, o czym powinni wiedzieć m.in. w Arsenalu Londyn, gdzie nastolatek trenował już w czasach juniorskich. Aby zapewnić sobie jego usługi, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 3,5 mln euro.  Arsene Wenger nigdy nie zaufał Veli na tyle, by dać mu szansę w kilku kolejnych spotkaniach. Z tego powodu, nastolatek regularnie był wypożyczany, m.in. do Salamanki, Osasuny, WBA czy Realu Sociedad. W San Sebastian osiadł na stałe i jest jedną z największych gwiazd miejscowej drużyny. Meksykanin zaliczył stosunkowo mało spotkań w reprezentacji, jednak jest to efekt afery alkoholowej, jak również tego, że zdarzało mu się odmówić gry w kadrze. Wielka szkoda, bo atak Javier Hernandez-Carlos Vela, mógłby gwarantować ,,El Tri” grad goli. Utalentowany snajper ma dopiero 25 lat i jeszcze wiele lat grania na najwyższym poziomie.

Nie mają końca zachwyty nad Martinem Ødegaardem, który w lidze norweskiej debiutował w wieku zaledwie 15 lat. Okazuje się, że nawet tak wyśrubowany rekord, jest jedynie imponującym osiągnięciem w skali lokalnej. W chilijskiej ekstraklasie w wieku 14 lat i 9 miesięcy debiutował Nicolas Millan. Warto wspomnieć, że debiutował w czołowym klubie z tego kraju – Colo Colo. Właśnie z tego klubu można go wykupić, oferując około 100 tys. euro. W rzeczywistości, Millan nie znaczy zbyt wiele nawet na boiskach w swoim kraju. Tuła się po przeciętnych klubach z drugiego poziomu rozgrywkowego, których nazwy raczej niewiele Wam powiedzą. Miejmy nadzieję, że młodziutki Norweg, o którego pyta Manchester United, Real Madryt czy Bayern Monachium, nie pójdzie drogą Chilijczyka, którego swego czasu porównywano nawet do samego Cristiano Ronaldo. Jak widać takie słowa nie wpływają ani trochę korzystnie na młodych adeptów futbolu.

[sz-youtube url=” https://www.youtube.com/watch?v=wTrSEpyKf-4 ” width=”640″ height=”400″ /]

Nasza ,,11”:

fm 2007

 

Imię i nazwisko Wiek CA PA
Oscar Ustari 20 140 -10
Gareth Bale 12 115 -9
Steven Taylor 20 142 -9
Cristian Zapata 20 136 170
Leyrielton 18 114 -9
Andres Guardado 20 140 -10
Lucas 19 lat 19 148 184
Sherman Cardenas 17 133 -9
Lebohang Mokoena 20 123 -9
Nicolas Millan 15 75 -9
Carlos Vela 17 120 -10

 

Gdzie:

CA – Current Ability (aktualny pozom umiejętności)

PA – Potential Ability (potencjalny pozom umiejętności)

-10 – zakres potencjalnych umiejętności granicach 170-200

-9 – zakres potencjalnych umiejętności w granicach 150-180

 

Jeśli nie widzieliście poprzednich części naszego cyklu, zapraszamy do lektury:

FM 2005

FM 2006

 

Komentarze

komentarzy