Transfer z Ajaksu za 100 milionów to kwestia czasu?

W ubiegłym tygodniu, a dokładnie 18 marca Ajax obchodził swoje 120. urodziny. Może i klub nie należy do ścisłej światowej czołówki, ale jego wpływ na futbol jest ogromny. W zespole z Amsterdamu stawiało pierwsze kroki wiele gwiazd piłki.

Narodziny dumy Amsterdamu

Ajax oficjalnie powstał 18 marca 1900 roku, jednak można powiedzieć, że podwaliny pod klub powstały już kilkanaście lat wcześniej. Floris Stempel, Carel Reeser i Han Dade już w 1883 założyli Union Amsterdam. Klub z czasem został przemianowany na Ajax, na cześć bohatera “Iliady”, gdyż cała trójka założycieli była miłośnikami starożytności. Po trzynastu latach plac boiska został oddany przez miasto pod zabudowę mieszkalną i zespół musiał zakończyć działalność. Trójka właścicieli pozostała jednak nieustępliwa i cztery lata później założyła klub, który oglądamy do dziś.

Zagraj w BETFAN pierwszy kupon BEZ RYZYKA! Jeśli przegrasz, zwrot do 100 PLN trafi na Twoje KONTO GŁÓWNE z możliwością natychmiastowej wypłaty!

Ogromne dziedzictwo

Po 120. latach istnienia Ajax jest najbardziej utytułowaną drużyną Holandii. Ma na koncie 34 mistrzostwa kraju, 19 krajowych pucharów i dziewięć superpucharów. Warto jednak podkreślić przede wszystkim jego sukcesy w Europie. Ajax czterokrotnie wygrał Ligę Mistrzów, raz Puchar Europy i Puchar Zdobywców Pucharów, trzy Superpuchary UEFA i dwa Puchary Interkontynentalne. W ostatnich latach zespół nie zdobywał kontynentalnych trofeów. Doszedł jednak w ubiegłym roku do półfinału Ligi Mistrzów, a trzy lata temu do finału Ligi Europy.

Tym, z czego holenderski klub najbardziej słynie, jest szkolenie młodych piłkarzy. Johan Cruyff, Wesley Sneijder czy Clarence Seedorf to tylko nieliczni piłkarze, o których można powiedzieć, że Ajax wydał ich na świat.

Transfer za 100 milionów coraz bliżej?

Ostatnimi przykładami młodych gwiazd wyszkolonych przez klub są Matthijs de Ligt i Frenkie de Jong. Ich dobra postawa w Ajaksie zaprocentowała transferami do europejskich potentatów. Pierwszy z nich trafił do Juventusu za 85,5 mln euro, natomiast drugi za 75 mln euro przeszedł do Barcelony. Obaj zajmują w tej chwili najwyższe miejsca w rankingu najdroższych piłkarzy Ajaksu w historii.

Do tej pory bariera w wysokości 100 milionów euro jeszcze w Ajaksie nie pękła. Ostatnie przykłady jednak pokazały, że taki transfer może być tylko kwestią czasu. Może rekord pobije Donny van de Beek? Albo w przyszłym sezonie cena młodych talentów – Sergino Desta oraz Ryana Gravenbercha poszybuje naprawdę wysoko? Czy do końca 2021 roku bariera pęknie?

Komentarze

komentarzy