UEFA rozdaje premie za Euro 2016. Polskie kluby zarobią porządne pieniądze

Choć od miesiąca tkwimy w 2017 roku, ten poprzedni wciąż nie daje o sobie zapomnieć. Był to przecież rok Euro 2016 i UEFA właśnie dokonuje ostatnich rozliczeń. Zarobionych pieniędzy nie schowa przecież do własnej kieszeni, a przynajmniej nie w całości. W poprzednim artykule wspominaliśmy o największych ligach, teraz czas na nasze podwórko.

Dziś rano rzecznik prasowy PZPN, Jakub Kwiatkowski, poinformował, ile z tytułu rekompensaty za udział swoich zawodników w mistrzostwach Europy 2016 otrzymają polskie kluby. Ostatecznie zamknie się w kwocie ponad dwóch milionów euro, czyli prawie dziewięciu milionach złotych.

Najwięcej oczywiście zarobią największe kluby, czyli Legia i Lech. Mistrzom Polski przypadło ponad 550 tysięcy, natomiast „Kolejorz” wzbogaci się o blisko 400. Pan rzecznik wspomniał w swoim wpisie jedynie o klubach ekstraklasy, co nie do końca jest prawdą. Część z przyznanych przez UEFA pieniędzy otrzymają też kluby z niższych lig, czyli m.in. Miedź Legnica czy GKS Bełchatów.

Należy też sprecyzować jeszcze jedną informację, o czym wspominaliśmy we wcześniejszym wpisie. Pieniądze te nie dotyczą tylko turnieju finałowego, ale także eliminacji.

Poniżej pełne zestawienie polskich klubów, których konta zasilą wpływy od europejskiej centrali. Spore kwoty wpłyną też do Lechii Gdańsk i Wisły Kraków, ale nie mniej cieszyć się może również Zawisza Bydgoszcz – po zeszłorocznych zawirowaniach nawet te dziewięć tysięcy złotych powinno się przydać.

(Grafika: uefa.org)
(Grafika: Uefa.org)

Te dwa miliony wypadają blado na tle 38, które UEFA przeleje do Anglii, ale nie mamy się czego wstydzić. Kluby z Belgii otrzymają „zaledwie” 1,5 mln, a Holendrzy jeszcze mniej (1 329 818). Pełny raport znajduje się pod poniższym linkiem.

http://www.uefa.org/MultimediaFiles/Download/EuroExperience/uefaorg/Clubs/02/43/83/85/2438385_DOWNLOAD.pdf

Komentarze

komentarzy