Premie dla klubów od UEFA za występy ich piłkarzy na Euro 2016. Kto dostanie najwięcej?

Ubiegłoroczne Euro 2016 odchodzi już w niepamięć, jednak dotyczy to tylko kibiców. UEFA wciąż bowiem rozlicza zarobione podczas imprezy pieniądze. Reprezentacje otrzymały już swoje premie, teraz przyszedł czas na kluby, które wypożyczały swoich piłkarzy na czas francuskiego turnieju. Te liczby robią wrażenie!

Niedawno na stronie Uefa.org pojawił się raport, zawierający dokładnie wyliczone premie dla klubów za uczestnictwo ich zawodników w mistrzostwach Europy i turniejowych eliminacjach. Łączna kwota, jaką podzielono na kilkadziesiąt zespołów, to ponad 150 milionów euro. Najwięcej, aż 38, przypadło klubom angielskim, których w zestawieniu było też najwięcej spośród wszystkich nagrodzonych – 60. Pod tym względem drużyny z angielskich lig (głównie Premier League, ale nie tylko) nie dały szans konkurencji. Niemieckie kluby, znajdujące się w takiej klasyfikacji na drugiej pozycji, przyjmą od UEFA prawie 18,5 miliona euro. Ile przypadnie zespołom z Polski? Nieco ponad dwa miliony.

KRA
Podział premii według klubów z danych państw. Kwoty w milionach euro

Powyższy podział stworzyliśmy sami jedynie dla porównania. W rzeczywistości te premie odnoszą się przecież do pojedynczych klubów, federacje dostały pieniądze z osobnej puli. Która drużyna otrzymała najwięcej? Nikt z Anglii ani Hiszpanii. Najwyższa premia powędruje do Juventusu, który dzięki występom swoich piłkarzy na Euro 2016 i jego eliminacjach zarobi prawie 3,5 miliona w europejskiej walucie. Nieco mniej, 3,4 mln, zostanie przelane na konto Liverpoolu. Co ciekawe, tuż za pierwszą dziesiątką znalazł się Real Sociedad, któremu przypadnie 2 075 715 euro.

ss
Podział premii według klubów. Kwoty w milionach euro

Dla przeciętnego zjadacza chleba są to ogromne kwoty, ale dla największych klubów – grosze. Juventus za otrzymaną premię mógłby opłacić roczną pensję zaledwie jednemu, i to znajdującemu się w środku listy płacowej, zawodnikowi. Nikt jednak na pewno nie ma zamiaru narzekać. Pełny raport znajduje się pod poniższym linkiem.

http://www.uefa.org/MultimediaFiles/Download/EuroExperience/uefaorg/Clubs/02/43/83/85/2438385_DOWNLOAD.pdf

Komentarze

komentarzy