UEFA nałożyła kary na kluby z Superligi. Trzy ekipy zmierzą się z poważnymi konsekwencjami?

Projekt Superligi praktycznie upadł. Co prawda trzy zespoły nadal oficjalnie nie ogłosiły odejścia z tych rozgrywek, to trudno wyobrazić sobie, by Real Madryt, Barcelona oraz Juventus zdołał stworzyć coś, co konkurowałoby z obecną Ligą Mistrzów. W związku z zaistniałą sytuacją, UEFA musiała nałożyć kary na wszystkie zespoły biorące udział w tym projekcie. Trzy ekipy mogą zmierzyć się z poważnymi konsekwencjami.

Początkowo UEFA mocno groziła palcem w kierunku klubów, które oficjalnie dołączyły do Superligi. Niejednokrotnie poruszano temat wykluczenia zespołów ze wszystkich rozgrywek. Dziewięć ekip, które bardzo szybko zrezygnowały z Superligi i wyraziły chęć powrotu do UEFY, otrzymały dość delikatne kary.

O jakich konsekwencjach mowa? Główna z nich to odszkodowanie w wysokości 5% przychodów z udziału w rozgrywkach UEFA podczas przyszłego sezonu. Dodatkowo wszystkie dziewięć zespołów przekaże 15 milionów euro na rzecz rozwijania futbolu wśród młodych ludzi. Kluby zgodziły się także na zapis, który ukaże każdy pojedynczy zespół sankcją w wysokości 100 milionów euro przy kolejnej próbie dołączenia do nowego projektu. W przypadku naruszenia innych istotnych przepisów mowa o karze w wysokości 50 milionów euro.

Co z pozostałymi zespołami?

Nadal oficjalnie z Superligi nie wycofały się trzy kluby. To Real Madryt, Barcelona oraz Juventus. Wspominane drużyny stoją teraz w obliczu działań dyscyplinarnych ze strony UEFA. Mowa nawet o wykluczeniu z rozgrywek, jednakże biorąc pod uwagę sankcje, jakie otrzymały pozostałe zespoły, jest to raczej mało prawdopodobne.