Utrzymać dobrą serię. Historia meczów Polska – Albania

Czas na czwarty mecz eliminacyjny mistrzostw świata w Katarze. Reprezentacja Polski zmierzy się na PGE Narodowy z Albanią. Jakie wspomnienia mamy z rywalizacji przeciwko tej kadrze? Bilans meczów jest wyjątkowo korzystny. Co więcej, ostatnie pięć spotkań padło łupem Biało-Czerwonych. Oby czwartkowy pojedynek zakończył się podobnie.

Pierwszy mecz Polska – Albania przypada na 1 maja 1950 roku. Nasi piłkarze rozegrali towarzyskie starcie w Tiranie i potyczka zakończyło się bezbramkowym remisem. Jedyna porażka w historii meczów z Albanią przypada na 29 listopada 1953 roku i kolejny towarzyski mecz w Tiranie. Albańczycy wygrali 2:0, a do siatki trafiali Loro Borici oraz Refik Resmja.

Od tego momentu Albania nie doczekała się zwycięstwa z Polską. W październiku 1970 roku Biało-Czerwoni rozegrali eliminacyjny mecz do mistrzostw Europy 1972, wygrywając na Stadionie Śląskim w Chorzowie 3:0. Bramki w tym spotkaniu zdobywali: Gadocha, Lubański oraz Szołtysik. W rewanżu padł remis 1:1. Dla Polski strzelił Banaś, natomiast trafienie dla Albańczyków zanotował Zhega.

Kolejne mecze eliminacyjne

W 1984 roku reprezentacja Polski ponownie zmierzyła się z Albanią w ramach eliminacji. Tym razem jednak do mistrzostw świata 1986. Najpierw nasi zawodnicy zremisowali 2:2, a bramki dla Biało-Czerwonych zdobyli Smolarek oraz Pałasz. W rewanżu, po raz kolejny rozgrywanym w Tiranie, Polacy wygrali za sprawą gola Zbigniewa Bońka.

Siódme spotkanie obu reprezentacji to znów starcia w ramach eliminacji mistrzostw świata. Polska wygrała najpierw 1:0 na Stadionie Śląskim w Chorzowie za sprawą trafienia Warzycha, a następnie pokonała Albanię w Tiranie 2:1 po golach Tarasiewicza i Ziobera.

Ostatnie potyczki

Dwa ostatnie pojedynki Polski z Albanią miały już miejsce w XXI wieku. Podczas towarzyskiego meczu, który został rozegrany 29 maja 2005 roku na Stadionie Miejskim w Szczecinie, reprezentacja Polski wygrała po golu Macieja Żurawskiego już w 1. minucie potyczki. Trzy lata później, Biało-Czerwoni po raz kolejny zmierzyli się w towarzyskim starciu, ponownie wygrywając 1:0 za sprawą trafienia Żurawskiego. Tym razem w 3. minucie spotkania.

Bilans Polska – Albania jest zatem następujący. Siedem zwycięstw Polaków, trzy remisy oraz jeden triumf Albańczyków. Miejmy nadzieję, że po czwartkowej rywalizacji dopiszemy kolejną wygraną na konto Biało-Czerwonych.