Vinicius na trybunach, tysiące policjantów i cały świat oglądający El Clasico

Vinicius Junior

Sobota, dzień przed wigilią Bożego Narodzenia, to czas, gdy część osób będzie gotować barszcz lub robić inne potrawy, niektórzy zajmą się ostatnimi porządkami w swoich domach, a zapominalscy pobiegną po prezenty. Kibice piłkarscy zasiądą przez telewizorem i obejrzą El Clasico, które odbędzie się nie tylko na boisku, ale również na wielu innych płaszczyznach.

Żeby móc sobie spokojnie usiąść w fotelu, zapinając pasy (według terminologii Andrzeja Twarowskiego), ktoś musi się tą transmisją zająć. Mecz będzie transmitowany na cały świat. W Polsce zobaczymy go na antenie Eleven Sports, które od rana będzie prezentować treści wyłącznie związane z El Clasico. Licząc wszystkie programy, filmy dokumentalne, studio i mecz, widzowie mogą spędzić z tym wydarzeniem nawet sześć godzin! Takiego szczęścia nie będą mieli kibice w kilku krajach na świecie – Korea Północna, Papua Nowa Gwinea, Mongolia i Malta to jedyne państwa, w których legalnie nie będzie można zobaczyć tego spotkania.

A tak przy okazji, gdyby ktoś się zastanawiał nad godziną meczu…

Realizatorzy będą mieli do dyspozycji kamery 360 stopni, które od dłuższego czasu są obecne na boiskach La Liga. Tyle że będą kamery „Be the player”, a więc będzie można w powtórkach zobaczyć sytuacje z perspektywy każdego zawodnika. Takie rozwiązania znają fani NFL, którzy mogą w powtórkach zobaczyć, co widział, w momencie posiadania piłki, rozgrywający.

Osoby dysponujące telewizorami w technologii 4K będą zadowolone, bo na meczu będzie 30 kamer w formacie 4K, co jest trzykrotnie lepszym wynikiem niż na ostatnim finale Ligi Mistrzów. Tyle że wszystkie technologie są wyłącznie dla kibiców, a sędzia nadal będzie musiał polegać na sobie i partnerach…

Vinicius za pół roku?

Do Madrytu przyleciał Vinicius Junior. Brazylijczyk był bohaterem jednego z najgłośniejszych transferów 2017 roku. Zanim wszedł do seniorskiej piłki, Real zdecydował się wyłożyć za niego 45 milionów euro. „Królewscy” jednocześnie zapewnili sobie, że wychowanek Flamengo najpóźniej latem 2019 roku trafi na Santiago Bernabeu. Tyle że to opcja najlepsza dla brazylijskiego klubu, która nie musi wejść w życie. Podobno Real chce, aby Vinicius już latem dołączył do zespołu Zinedine’a Zidane’a i brał udział w przygotowaniach do sezonu 2018/2019.

Sam zainteresowany mówi o jeszcze innej opcji, a mianowicie styczniu 2019, gdyż chce wygrać Copa Libertadores ze swoim klubem. Oczywiście nie jest powiedziane, że Flamengo nie odpadnie wcześniej i wtedy sytuacja rozwiązałaby się sama. Pytanie, ile Vinicius pogra w najbliższym sezonie, bo jeśli będzie podstawowym zawodnikiem, to po trudach sezonu w Brazylii może mieć kłopot, żeby jeszcze pół roku zagrać w Realu, choć wiadomo, że na początek podstawowy skład będzie jedynie marzeniem dla młodego zawodnika.

Vinicius spokojnie obejrzy sobie sobotni mecz z wysokości trybun, a w międzyczasie zapewne porozmawia z Florentino Perezem i być może w niedługim czasie przekonamy się o ustaleniach obu stron.

Policja w pełnej gotowości

El Clasico będzie zabezpieczać 1700 funkcjonariuszy madryckiej policji. To dużo i mało. Dużo zważywszy, że w Hiszpanii na trybunach zazwyczaj nie dzieje się nic godnego uwagi z punktu widzenia bezpieczeństwa. Ale pamiętajmy o dwóch innych aspektach.

Mamy okres przedświąteczny, a więc potencjalnie zagrożenie terrorystyczne rośnie, gdyż dużo łatwiej zaatakować w skupiskach ludzi, które tworzą się na targach, sklepach, galeriach handlowych czy meczach. Oczywiście hiszpańskie służby nie ujawniają skali potencjalnego zagrożenia, ale jedynie wiadomo, że to okres zwiększonego ryzyka.

Poza tym będzie to pierwsze El Clasico po referendum niepodległościowym w Katalonii. Mając w pamięci, co się działo na ulicach Barcelony po tym wydarzeniu, a także ewentualnego przyjazdu wielu kibiców z Katalonii, policja również będzie pilnować aspektów narodowościowych. Flagi Hiszpanii i Katalonii mogą tutaj posłużyć za elementy prowokacyjne w stronę przeciwników, więc na to również służby mają zwrócić uwagę.

Fortuna: Odbierz 100 zł na zakład bez ryzyka lub 20 zł ZA DARMO + bonus od depozytu do kwoty 400