„Zamknięta” Liga Mistrzów. Szalony pomysł UEFA!

Liga Mistrzów
Liga Mistrzów

Już w 2024 roku być może czeka nas diametralna zmiana formuły Ligi Mistrzów. Nowy pomysł UEFA jest nieciekawą informacją nie tylko dla klubów z Polski, lecz także między innymi zespołów holenderskich czy portugalskich.

Po reformie Platiniego w europejskiej federacji nie ma już nawet śladu. Obecnie pomysł UEFA sprowadza się do jednego – wykluczenia najbiedniejszych z ich flagowego produktu. Dla odstających poziomem stworzono rozgrywki drugiej oraz trzeciej kategorii i to głównie w nich będziemy widywać słabiej rozwinięte kluby.

W 2024 roku ma dojść bowiem do wielkiej zmiany. Pierwszą z nich będzie stworzenie czterech grup składających się z 8 drużyn. 24 ekipy z 32 będą uzyskiwały awans do tych rozgrywek automatycznie, niezależnie od miejsca w krajowych ligach.

Oznacza to, że tylko zaledwie 8 zespołów będzie mogło dołączyć do Champions League w sposób, jaki znamy dziś. Choć tutaj ta liczba niemalże redukuje się do 4, ponieważ półfinaliści Ligi Europy z poprzedniego roku, otrzymają możliwość gry w Lidze Mistrzów w kolejnym sezonie.

Propozycja odpowiada celom wpływowego Stowarzyszenia Klubów Europejskich, którego celem jest stworzenie konkurencyjnej superligi. Taki pomysł na pierwszy rzut oka wydaje się szalony, ponieważ, przykładowo, nie pozwoliłby dzisiejszemu Ajaksowi na awans do półfinału Ligi Mistrzów. Wszystko za sprawa drugiego miejsca w Eredivisie, które zepchnęłoby ekipę z Amsterdamu do Ligi Europy.

Zarejestruj się z kodem GRAMGRUBO i graj BEZ PODATKU!

Komentarze

komentarzy