Bramka Koscielnego zdobyta prawidłowo? Tak uważa angielski Pan Sławek

W niedzielnym meczu Premier League Burnley – Arsenal doszło do wielkiej kontrowersji, o której nie wystarczy powiedzieć tylko, że miała wpływ na wynik spotkania, ona po prostu o tym wyniku zadecydowała. Były angielski sędzia uważa, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

Przypomnijmy, sędziujący ten pojedynek Craig Pawson doliczył do podstawowego czasu drugiej połowy dwie minuty. Na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis, a Kanonierzy przez cały mecz bezskutecznie próbowali wejść z piłką do bramki Toma Heatona. Kilka sekund przed upływem wspomnianych dwóch minut udało im się wywalczyć rzut rożny. Arbiter pozwolił na jego wykonanie w formie siatkarskiej piłki meczowej. Możemy podejrzewać, że przy pierwszym kontakcie z piłką piłkarza gospodarzy, na Turf Moor rozległby się ostatni gwizdek. Zawodnicy Arsenalu wykonali korner na krótko, po chwili dorzucili piłkę w pole karne, tam futbolówkę musnął Theo Walcott, a do bramki wpakował ją Alex Oxlade-Chamberlain, tyle że po widocznym odbiciu się piłki od ręki Laurenta Koscielnego.

I teraz po kolei, bo ta jedna sytuacja jest źródłem kilku kontrowersji. Najpierw piłkę w pole karne dorzuca Alexis Sanchez, a kontakt z futbolówką zalicza Theo Walcott. Dla jasności ustalmy, że nie można mówić w tym momencie o spalonym Anglika. Kwestia ofsajdu jest jednak rozstrzygana jeszcze dwukrotnie, w ciągu kolejnych dwóch sekund akcji. Po kontakcie z piłką Walcotta, uderza ją Alex Oxlade-Chamberlain.

spalony-1

W tym przypadku nie ma oczywiście mowy o jakimkolwiek nagięciu przepisów. O sporej kontrowersji możemy mówić natomiast przy kolejnym kontakcie z piłką, tym razem na celowniku jest Laurent Koscielny, który ewidentnie znajduje się na ponad metrowym ofsajdzie.

oxkos-offside-large_transhfhfcemo2b8gdoceb2esawkebkzofpkvtfca-_sxark

Kąt nie jest zbyt dobry, ale wystarczy spojrzeć na pasy trawy, które pokazują wychylenie się Francuza przed jednego z zawodników Burnley, stojącego po drugiej stronie pola karnego. I w tym momencie mamy złamanie przepisów, którego nie można w żaden sposób wytłumaczyć. Zaspał oczywiście sędzia liniowy, bo do głównego Craiga Pawsona nie możemy mieć akurat o to żadnych pretensji. Na tym jednak się nie kończy, bo główna kontrowersja cały czas przed nami.

promo299707841

Futbolówka odbija się dwa metry przed bramką od ręki Laurenta Koscielnego, po czym wpada do bramki. Mało tego, strzał Alexa Oxlade’a-Chamberlaina powędrowałby nad poprzeczką, gdyby nie kontakt z ręką obrońcy Arsenalu. Kontakt to nieodpowiednie słowo, piłka po prostu się od niej odbiła. Na Wyspach nie zwrócono tyle uwagi na spalonego, co właśnie na zagranie ręką, a wczoraj w studiu Sky Sports były sędzia Premier League Dermot Gallagher powiedział, że żadnego nagięcia przepisów nie było i bramka została uznana prawidłowo.

Jak uzasadnia swoje zdanie? Uważa, że nie było to celowe zagranie ręką, a sam Koscielny miał tak ułożone ręce, bo wyskakiwał w powietrze, więc nie mógł mieć ich ułożonych wzdłuż tułowia. Według Gallaghera powinniśmy zwrócić uwagę, że to piłka trafia rękę, a nie odwrotnie. Nie ma ruchu do futbolówki, Francuz nie mógł nic zrobić z tym, że piłka go po prostu uderzyła. W związku z tym nie możemy mówić o złamaniu przepisów.

Sama argumentacja ma sens, ale halo, mówimy o golu zdobytym ręką w doliczonym czasie gry, na wagę zwycięstwa! W polu karnym często dochodzi do podobnych sytuacji, w których decyzja należy do interpretacji arbitra, czy ruch ręką do piłki był celowy? Czy ręce były ułożone naturalnie? Czy zawodnik miał czas, by uniknąć uderzenia ręką? I właśnie przez to częste są sytuacje, w których arbiter nie decyduje się gwizdać karnego, bo piłkarz nie miał jak uniknąć futbolówki, która dwa metry przed nim zmienia trajektorię lotu i zbliża się z wielką prędkością.

Trzeba powiedzieć to jasno, bramka nie powinna zostać uznana. Po pierwsze przez spalonego, co ustaliliśmy wcześniej, a po drugie przez strzelenie gola ręką. Nie można znaleźć wytłumaczenia na takie zagranie. Po prostu.

forbet728x90

Odbierz darmowe 20 zł w nowym polskim bukmacherze forBET. Graj za darmo!

Takie promocje dla Polaków nie zdarzają się często. Żeby odebrać bonus wystarczy założyć konto >>> Z TEGO LINKU <<<, uzupełnić wszystkie potrzebne dane, a bonus zostanie automatycznie dodany do konta.

Więcej informacji na temat nowego bukmachera. 

Komentarze

komentarzy